Koalicija 27: Rebalansom ponovo smanjen budžet Ministarstva zaštite životne sredine
Životna sredina
| Izvor: Beta
| 11.09.2023
|
access_time
14:30
"I rebalansom budžeta 2022. godine smanjen je budžet ovog Ministarstva, a umesto objašnjenja zašto su neopravdano smanjene određene budžetske stavke prošle godine, dobili smo novo drastično smanjenje", navedeno je u saopštenju.
Iz Koalicije 27, čije su članice organizacije civilnog društva koje prate proces usklađivanja i primene politika i propisa Srbije sa pravnim tekovinama EU u oblasti životne sredine i klimatskih promena, pitaju da li manji budžet znači da su realni problemi građana Srbije u oblasti zaštite životne sredine zanemareni, kao i preporuke Evropske komisije.
Ukazano je da, iako su rebalansom povećani ukupno planirani prihodi republičkog budžeta, to nije imalo uticaj na mnoge stavke za zaštitu životne sredine.
"Kada se radi o pitanjima zaštite životne sredine, budžetska stavka smanjenje zagađenja vazduha iz individualnih izvora je sa 170 miliona smanjena na nešto više od 99 miliona dinara, a ni u oblasti otpada situacija nije pozitivnija", navedeno je u saopštenju.
Stavka integrisano upravljanje otpadom, otpadnim vodama, hemikalijama i biocidnim proizvodima, pretrpela smanjenje za više od 4,5 milijardi dinara, dok je iznos za stavku usluga izmeštanja i trajnog zbrinjavanja opasnog otpada sa 900 miliona dinara smanjen na 600 miliona dinara.
"Smanjenjem budžeta u ovim oblastima ne ispunjavaju se ciljevi propisani Programom upravljanja otpadom u Srbiji za period od 2022 - 2031. godine, i ne samo da su ove mere u suprotnosti sa postavljenim ciljevima, već se nastavlja i praksa neadekvatnog odlaganja otpada bez uslova kontrole na nesanitarnim deponijama", piše u saopštenju.
Ukazano je da bi ukupno smanjenje budžeta bilo još veće, da se novim rebalansom nisu povećale određene budžetske stavke.
Pored povećanja budžeta za sanaciju i zatvaranje nesanitarnih deponija i za realizaciju projekata izgradnje sistema upravljanja otpadom, iznos je povećan i za podsticaje za kupovinu ekološki prihvatljivih vozila sa 300 miliona dinara na 444 miliona dinara, a identično povećanje odnosi se i na subvencije privatnim preduzećima.
"Uzimajući u obzir da ovakav tip automobila u Srbiji sebi može da priušti relativno mali broj ljudi, kao i da je njihov doprinos zagađenju vazduha neuporediv (manji) u odnosu na industriju i energetiku", Koalicija 27 smatra da "postoje mnoge zabrinjavajuće i svrsishodnije oblasti, koje zahtevaju povećanje budžeta".
Smatraju i da ne treba zanemariti ni to da se struja za ekološki "prihvatljiva" vozila u Srbiji za sada najvećim delom dobija iz ekološki "neprihvatljivih" izvora – sagorevanjem fosilnih goriva.
Navedeno je i da je rebalans budžeta doneo i druga smanjenja sredstava, ali i potpuno brisanje određenih stavki iz dokumenta kao što je deo "Zelena agenda" – odakle su izbačene stavke "Podrška projektima civilnog društva u oblasti zaštite životne sredine" sa 50 miliona dinara, i "Edukativne aktivnosti u implementaciji 'Zelene agende' u saradnji sa obrazovnim institucijama" sa 15 miliona.
Teme
Prijavite se na newsletter Zelene Srbije
Životna sredina
Novo
Ekonomija
Šta drugi čitaju
Društvo
IT
Albanija će zatvoriti TikTok na najmanje godinu dana
pre 26 minuta