Mediji i analitičari u EU: Vreme je za izbore u Srbiji, ali je stanje zapleteno i ne vidi se izlaz
Vreme je za izbore u Srbiji, gde režim optužen za korupciju i samovlašće zaoštrava represiju nad sve odlučnijim demonstrantima, ali zasad se ne vidi u šta sve to može da se izrodi, ocenjuju analitičari i mediji u EU.
U analizama se pravi poređenje s rušenjem bivšeg diktatora Slobodana Miloševića i pozivanjem na "duh 5. oktobra", mada je mišljenje analitičara, kako navodi britanski portal Bi-Bi-Si, da je "tada koalicija zainteresovanih grupa stala čvrsto zbijena protiv Miloševićevog pokušaja da sprovede izbornu prevaru i protesti su ga primorali na ostavku i demokratija je došla u Srbiju".
Nemački list "Frankfurter rundšau" upozorava da Evropa više ne može sebi da dozvoli da izigrava samo posmatrača onog što se zbiva u Srbiji i naglašava da "evropski partneri imaju dovoljno mogućnosti da se ograde od grobara srpske demokratije i odsad moraju delovati".
Španski list "Pais" se poziva na "više analitičara koji smatraju da je Srbija zagazila u zaplet iz kojeg se još ne vidi izlaz... dok čelnik vlasti optužuje studente i profesore da su teroristi".
Francuski dnevnik "Mond" i drugi mediji predočavaju da su studenti i građani udvostručili pritisak na režim zbog pojačane represije.
"Bi-Bi-Si" ukazuje na to da su "protesti okupili stotine hiljada ljudi na ulicama i široke slojeve društva", ali misli da zasad postoji razlika između narodnog pokreta i gneva kojim je srušen Milošević.
I, kako dodaje, "predsednik Vučić i njegova stranka SNS su i dalje u relativno udobnom položaju", mada studenti i građani koji blokiraju raskrsnice traže, što Vučić odbija, izbore na kojima se još ne vidi ko bi se suprotstavio SNS-u.
"Tako da sad ostaje da se vidi ko će prvi ustuknuti", zaključuje britanski portal, uz napomenu da su i Vučićeve pristalice uzdrmane onim što je otkrila tragedija na železničkoj stanici u Novom Sadu.
Danski dnevnik "Politiken" piše da je "krajnje vreme da Srbi izađu pred izborne kutije...jer je u pitanju bitka između liberalnih demokrata i neliberalnog Vučićevog režima".
"Politiken" dodaje da je "za nas u EU bitka u Srbiji od velikog interesa-liberalna demokratija u Srbiji bi osnažila Evropsku uniju, a Srbija koja bi nastavila Vučićevom linijom, bi EU oslabila do te mere da bi ulazak u članstvo postao nemoguć".
Češki list "Lidove novini" ukazuje na to da "Srbijom godinama vladaju vođi klanova povezanih ‘izabranih’ porodica i svi konci vode do Vučića, nedotakljivog vođe, hegemonijske hijerarhije".
Praški dnevnik zaključuje da "vođi u Srbiji ne žele da puste kormilo vlasti i, mada demonstrante studente nazivaju teroristima, fašistima i nacistima, znaju jako dobro da se studenti brane jer su sučeljeni s nasiljem".