Web Analytics
Milićević: Dijaspora predstavlja neiscrpni resurs za Srbiju - BetaRS

Milićević: Dijaspora predstavlja neiscrpni resurs za Srbiju

Ekonomija | 27.09.2023 | access_time 17:25
Milićević: Dijaspora predstavlja neiscrpni resurs za Srbiju
FOTO: UNDP

Ministar bez portfelja zadužen za koordinaciju aktivnosti i mera u oblasti odnosa sa dijasporom Đorđe Milićević izjavio je danas da dijaspora predstavlja neiscrpni resurs za Srbiju.

Dodao je da zbog toga Vlada Srbije radi na unapređenju odnosa sa sunarodnicima koji žive u inostranstvu i stvaranju povoljnog okruženja za njihovu aktivnu ulogu u razvoju zemlje.

"Naši sunarodnici koji žive i rade van granica zemlje su ambasadori države, promoteri proizvoda i tržišta i ključni činioci koji mogu unaprediti privredu", kazao je on na prvom sastanku novog saziva Poslovnog Saveta za dijasporu, koji je održan u Privrednoj komori Srbije (PKS).

Dodao je i da ljudi u dijaspori predstavljaju sponu sa privredama zemalja u kojima žive i donose sa sobom ogroman investicioni potencijal.

"Na nama je da kao Vlada Srbije, zajedno sa drugim institucijama povežemo dijasporu sa lokalnim samoupravama, malim i srednjim preduzećima. Ovo partnerstvo može biti ključno za održavanje rasta neše privrede i jačanje trgovinskih veza izmeđi dijaspore i matične zemlje", naveo je Milićević.

Ukazao je i da su pripadnici akademske dijaspore, ogroman potencijal za inovacije, patente i razvoj startapova.

Kako je istaknuto na skupu, novi saziv Poslovnog saveta dijaspore predstavlja inicijativa za čvršće povezivanje i produbljivanje saradnje predstavnika srpske zajednice u dijaspori sa institucijama i privredom u Srbiji.

Novi saziv je deo transformacije Poslovnog saveta dijaspore pri PKS-u, čiji je cilj da se dijaspori olakša ulaganje u Srbiju, da se preduzećima iz Srbije otvore nove prilike na izvoznim tržištima, kao i da se podstakne razmena znanja i iskustava, posebno u korišćenju novih tehnologija, između dijaspore i Srbije.

Direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju PKS Mihailo Vesović je istakao da je potrebno probuditi svest o tome da je uloga dijaspore izuzetno važna i za ekonomsko osnaživanje zemlje.

"Sastav i struktura dijaspore su sada drugačiji, jer je među našim ljudima u inostranstvu sve više uspešnih menadžera i naučnika koji mogu da doprinesu tehnološkom razvoju Srbije i pomognu da se poveća naš izvoz", naveo je Vesović.

On je kazao i da se mandat Poslovnog saveta za dijasporu PKS obnavlja nakon pauze od dve godine izazvane korona virusom.

"Nadamo se da će u narednom periodu ove sednice postati redovne u junu i decembru kada je dijaspora najviše i fizički prisutna u Srbiji", rekao je Vesović.

Vršilac dužnosti zamenice stalnog predstavnika Programa za razvoj Ujedinjenih nacija (UNDP) u Srbiji Bojana Balon kazala je da je zahvaljujući podršci Švajcarske agencije za razvoj i saradnju, UNDP PKS pomogao da transformiđe i unapredi rad Poslovnog saveta dijaspore.

"Cilj ove transformacije je da se dijaspori olakša ulaganje u Srbiju, da srsrpskim preduzećima otvore nove prilike na izvoznim tržištima i da se podsatkne razmena znanja i tehnologija između dijaspore i Srbije", rekla je ona, podsetivši kako se procenjuje da srpsku dijasporu čini oko pet miliona ljudi.

Ukazala je i da je u poslednje dve decenije srpska dijaspora ojačala, da je akumulirano više kapitala, kao i da se pojavila mlada generacija preduzetnika, ali i naučnika i istraživača.

Istakla je da takva srpska dijaspora ima veliki potencijal da pomogne dalji rast privrede u Srbiji u ulozi svojevrsnog mentora malim i srednjim preduzećima, koja su izvozno orijentisana, zatim deljenjenjem naučnih znanja i prenošenjem novih tehnologija.

"Ulaganjem kapitala u preduzeća u Srbiji, dijaspora može doprineti većem zapošljavanju domaćeg stanovništva", kazala je Balon.

Podsetila je da je UNDP 2021. godine je u saradnji sa PKS anketirao više od 600 preduzeća u Srbiji kako bi se saznao koliko su kompanije iz zremlje spremne da ojačaju saradnju sa srpskim preduzetnicima u dijaspori, a rezultat je bio da je veliki broj domaćih privrednika nedovoljno upoznat o mogućnostima te saradnje.

"Privrednici u Srbiji kao najpotrebniju vide saradnju u plasiranju proizvoda i usluga, prenosu znanja, iskustava, ideja i inovativnih tehnologija", kazala je Balon.

Prema njenim rečima, nakon konsultacija lokalnih samozuprava, nadležnih institucija, ambasada, kancelarija PKS u inostranstvu, bilateralnih komora i poslovnih udruženja dijaspore nastao je novi nacrt Strategije poslovnih saveta dijaspore od 2023. do 2027, čije se usvajanje očekuje do kraja ove godine.

"Nova strategija kao prioritete rada izdvaja pomoć u realizaciji postojećih inicijativa za investiranje dijaspore u Srbiji, podrđku razvoju izvoza i turizma, posebno korišćenjem digitalnih tehnologija I veće uključivanje dijaspore u zelenu transformaciju privatnog sektora, kao i razvoj ženskog preduzetništva", rekla je Balon.

Ona je dodala da strategija otvara i mogućnost za uspostavljenje investicionog fonda dijaspore za lokalni rast.

Kako je istaknuto na skupu, novi Poslovni savet za dijasporu u naredne četiri godine biće programsko i operativno telo koje će se baviti realizacijom konkretnih ciljeva u različitim temama, od sistema podrške za investiranje dijaspore u saradnji sa partnerima u Srbiji preuzetog sa projekta "Link UP! Serbia 2", preko zelene agende u privatnom sektoru do podrške organizaciji poslovnih konferencija sa dijasporom.

Članovi Poslovnog saveta za dijasporu biće predstavnici institucija Srbije, lokalnih samouprava sa velikom dijasporom ili onih koje su zainteresovane za saradnju sa dijasporom, zatim profesori i tehnički fakulteti iz Srbije i dijaspora u različitim programima i sektorima izabranim prema ciljevima nove Strategije za Poslovni savet za dijasporu za period 2023 - 2027.

Ceo video materijal dostupan OVDE.

Teme