Kompanija Hajneken i NALED rade na očuvanju vodnih resursa Srbije
U planu je obnova javnih česama i arteških bunara, pre svega u Novom Sadu i Zaječarz, zatim prečišćavanj eotpadnih voda, edukacija i studentske posete pivarama kompanije, kao i sprovođenjem volonterskih akcija.
Predstavnici Hajnekena potpisali su i sporazum o nastavku saradnje sa Gradom Zaječar i Udruženjem „Za česme“, sa kojima će do kraja godine obnoviti tri česme i jedan arteški bunar na teritoriji tog grada.
Generalna direktorka Hajnekena Srbija Neda Đokić rekla je da je kompanija posvećena tome da ostane dugoročan kredibilan partner zajednici u kojoj posluje.
„Podaci Studije koju je NALED izradio pokazuju da Srbija, nažalost, nije zemlja bogata vodom, a briga o ovom resursu nije dovoljno prepoznata u javnosti kao važna tema. Upravo zato je neophodno da ulažemo u očuvanje i obnovu vodnih resursa i da konstantno radimo na podizanju svesti javnosti", kazala je ona.
Podsetila je da je kompanija, u okviru strategije „Svaka kap je bitna“, obnovila četiri česme i rekonstruisala i revitalizovala više arteških bunara.
"Ove godine nastavljamo sa obnovom još tri česme i jednog arteškog bunara, a sve sa ciljem da svim sugrađanima omogućimo bolji pristup čistoj pijaćoj vodi, koja dolazi sa dubine od više stotina metara. Zahvalni smo našim dugoročnim partnerima i ostajemo posvećeni da i u narednim godinama svojim uspešnim poslovanjem i daljim ulaganjem u očuvanje vodnih resursa i obnovu javnih česama doprinosimo lokalnoj zajednici“, rekla je Đokić.
Gradonačelnik Zaječara Boško Ničić je rekao da se nada da će lokalna samouprava, kao i do sada i u narednom periodu sa kompanijom Hajneken nastaviti partnerski odnos i međusobnu saradnju po pitanju mnogih važnih tema za grad i u očuvanju prirodnih bogatstava tog kraja.
„Srbija ima oko 1.500 metara kubnih vode po stanovniku, a minimum bi trebalo da bude 2.500. Nismo toliko bogati vodama i u 91 odsto slučajeva oslanjamo se na tranzitne, dok svoje izvore zapuštamo. Zato su od posebnog značaja inicijative poput projekta koji je pokrenula kompanija hajneken Srbija i zadovoljstvo nam je što ćemo počevši od Zaječara inicirati obnovu česama i bunara i u drugim gradovima“, istakao je direktor za održivi razvoj u NALED-u Slobodan Krstović Krstović.
Predsednika Udruženja "Za česme" Boban Pogarčić je naveo da su obnovljene tri česme na teritoriji grada i rekonstruisano izvorište Trg izradom i postavljanjem replike originalne česme iz 1883. godine.
„Nastavak uspešne saradnje biće iskorak u odnosu na dosadašnje aktivnosti, jer ćemo osim revitalizacije i rekonstrukcije bunara i nadzemnih delova česama, promovisati javne arteške česme i kao važno kulturno istorijsko nasleđe Zaječara", rekao je Pogarčić.
Kako je objasnio, projektom je planirano da na obnovljenim česmama budu postavljeni QR kodovi koji će voditi do web strana o svakoj česmi, gde će se osim informacija o kvalitetu vode i dubini bunara, nalaziti i podaci o istorijatu česme i delu grada u kome se nalazi sa naznačenim važnim građevinama i institucijama u neposrednom okruženju.