IAEA: Nema problema u Tihom okeanu od vode iz havarisane nuklearne centrale Fukušima
Životna sredina
| Izvor: Beta-AP
| 23.10.2023
|
access_time
19:00
Od 24. avgusta se iz te zatvorene nuklearne centrale postepeno u okean ispušta prečišćena i razblažena radioaktivna otpadna voda.
TEPKO je saopštio da je završeno puštanje druge tureod 7.800 tona prečišćene otpadne vode i da svakodnevno uzimanje uzoraka okeanske vode pokazuje da su u potpunosti ispunjeni bezbednosni standardi.
"Rekla bih da su prve dve serije ispuštanja prošle dobro. Nisu primećeni nikakvi problemi“, rekla je novinarima u Tokiju i Lidija Evrard, zamenica generalnog direktora IAEA i šefica odeljenja za nuklearnu bezbednost i bezbednost.
Evrard je rekla da je u petak posetila centralu Fukušimu Daiči da bi iz prve ruke procenila stanje.
Potres magnitude 9,0 je 11. marta 2011. godine izazvao ogroman keanski poplavni talas - "cunami" koji je poplavio centralu na obali Tihog okeana severoistočno od Tokija i uništio njene sisteme za napajanje i hlađenje.
Zbg toga su se istopila tri reaktora i velika količina radijacije je iscurila u vazduh, zemlju i vodu.
Teško zagađena, radioaktivna voda za hlašenje reaktora je zbog oštećenja neprekidno curela i mešala se i s podzemnim vodama.
Očekuje se da će se ispuštanje prečišćene otpadne vode trajati decenijama.
Tome se oštro protive organizacije ribara i susedne države, uključujući Južnu Koreju gde su stotine ljudi protestovale.
Kina je zabranila sav uvoz japanske hrane iz mora na dan kada je počelo ispuštanje vode u okean, što je naštetilo japanskim proizvođačima, prerađivačima i izvoznicima te robe.
Rusija se nedavno pridružila Kini u trgovinskim merama protiv Japana.