Vrhovni sud Velike Britanije: Sistemi veštačke inteligencije pravno ne mogu biti pronalazači
Tehnologija
| Izvor: Beta-AP
| 20.12.2023
|
access_time
17:35
Najviši britanski sud je zaključio da po zakonu "pronalazač mora biti osoba" da bi se prijavio za patent.
Ta odluka je kraj dugogodišnje pravne bitke američkog tehnologa Stivena Talera da njegov AI, nazvan DABUS, bude u Velikoj Britaniji zaveden kao pronalazač - autor dva patenta.
Taler tvrdi da je DABUS autonomno kreirao jedan kontejner za hranu i piće i jedan svetlosni signal i da DABUS ima prava na njegove pronalaske. Sudovi u SAD i Evropskoj uniji odbili su slične zahteve Talera.
Britanski Zavod za intelektualnu svojinu je Talerovu prijavu odbacio 2019. godine, rekavši da nije u mogućnosti da zvanično registruje DABUS kao pronalazača jer to nije osoba. Pošto su niži sudovi stali na stranu Zavoda za patente, Taler je podneo žalbu Vrhovnom sudu, gde je sudsko veće jednoglasno takođe odbacilo slučaj.
Sudije su rekle da DABUS "nije ličnost, a kamoli fizičko lice i nije smislio nikakav relevantan izum".
Pravni stručnjaci kažu da taj slučaj pokazuje da britanski zakoni nisu pratili tehnologiju i da bi ih trebalo ažurirati s obzirom na nedavan zapanjujuć napredak veštačke inteligencije, posebno generativnim sistemima veštačke inteligencije kao što je "OpenAI ChatGPT" koji može brzo da napravi nove pesme, poeziju, kompjuterski kod.
"Kako sistemi veštačke inteligencije nastavljaju da napreduju u sofisticiranosti i sposobnostima, ne može se poreći njihova sposobnost da generišu nove i neočigledne proizvode i procese sa minimalnim ljudskim doprinosom, ili možda čak i bez njega", rekao je Nik Vajt, pravni partner firme "Charles Russell Speechlis".
"Promena je možda na pomolu, ali će najverovatnije doći iz politike, a ne od sudija", rekao je on.
Teme
Tehnologija
Novo
Dnevni evropski servis
Šta drugi čitaju
Zabava
U slikama
Skulpture pandi na aerodromu u Hong Kongu
pre 4 sata