Bivši ambasador SAD: Hil je između redova ukazao da izbori nisu bili regularni
Bivši ambasador SAD Majkl Kirbi izjavio je danas da blag stav sadašnjeg američkog ambasadora o parlamentarnim i lokalnim izborima održanim u Srbiji priliči diplomati i da, kada se čitaju između redova, njegove poruke jasno ukazuju da izborni proces nije bio regularan.
"Neću kritikovati ambasadora SAD Kristofela Hila. Diplomate koriste govor koji priliči njihovoj funkciji, koji je blaži, i potrebno ga je čitati između redova. Dok sam tako čitao ono što je rekao diplomatskim govorom, najmanje jednom je, prilično otvoreno, ukazao da izborni proces nije bio ispravan", rekao je Kirbi.
On je u intervjuu za Glas Amerike dodao da ipak za većinu posmatrača, diplomatski govor nije dovoljan i da su "izbori su bili užasni, ali da to diplomate ne govore".
Hil je pet dana nakon održanih parlamentarnih i lokalnih izbora u Srbiji izjavio da su međunarodni posmatrači primetili niz nedostataka u izbornom procesu, ali da se SAD raduju nastavku saradnje sa srpskom vladom.
"Hil će morati da sarađuje sa bilo kojom vladom koja bude formirana. Ali, imamo i obavezu da radimo i sa opozicijom i da glasno ukažemo da se mora raditi bolje na organizaciji izbora. Mislim da je portparol Stejt departmenta bio jasan u vezi sa tim", rekao je Kirbi.
Kirbi je komentarišući jučerašnje proteste, na koje je pozvala opoziciona koalicija "Srbija protiv nasilja", a tokom kojih su stotine pristalica pokušale da uđu u Skupštinu grada Beograda, rekao da su građanui delovali kao nezadovoljna masa, ali ne i kao snaga spremna da sruši bilo koju vlast.
"Mislim da u Srbiji nema veće mase spremne da svrgne (predsednika Srbije Aleksandra) Vučića. Iz različitih razloga stranka koju je predvodio je najpopularnija. Međutim, način na koji su dobijeni izbori iritira brojne građane Srbije. Mislim da je zapadnim partnerima dosta tvrdnji Srbije da podržava Zapad, dok se na unutrašnjem planu sprovodi antidemokratsko delovanje, oličeno u lošem izbornom procesu", izjavio je on.
Dodao je da su osobe koje su postale nasilne mogle biti protivnici izbornih neregularnosti ali i "agitatori koje je ubacila Srpska napredna stranka (SNS) ili pak Rusi".
Odgovarajući na pitanje kako tumači izjavu premijerke Srbije Ane Brnabić da je dokaze o umešanosti zapada u opozicione proteste Vučiću dostavila Rusija, ali i Vučićeve tvrdnje da se u izbore mešala "jedna velika strana država", Kirbi je rekao da je, "ako je i bilo mešanja u izbore, za to odgovorna SNS i ono što je učinila medijima".
Kirbi je naveo i da mu je normalno što se nakon sastanka srpskih lidera sa ambasadorom Rusije Aleksandrom Bocan-Harčenkom protesti opisuju kao "novi Majdan" jer se Rusi plaše volje naroda u slobodnom demokratskom procesu. Diplomata je još dodao da će SAD uvek pomagati glasove demokratije i podržati "sve koji smatraju da Srbija treba da ide ka Evropskoj uniji".
"Mislim da će u nekom trenutku Srpska napredna stranka i gospodin Vučić morati da odluče žele li da imaju zatvoreno društvo i zabrane, ili pak žele otvorenije društvo u kome se slobodno može izraziti mišljenje i prebrojati glasovi. A, da to ne budu glasovi koji su fantomski", zaključio je penzionisani diplomata Kirbi, koji je bio ambasador SAD u Srbiji između 2012 i 2016, prenosi Glas Amerike.