Komitet Saveta Evrope za borbu protiv torture: U Srbiji i dalje prisutno zlostavljanje od policije
Društvo
| Izvor: Beta
| 25.01.2024
|
access_time
09:00
U izveštaju o ad hok poseti Srbiji u martu 2023. godine, Evropski komitet za sprečavanje torture i nečovečnih ili ponižavajućih postupaka i kažnjavanja (CPT) navodi da je njegova delegacija primila brojne navode o fizičkom maltretiranju osumnjičenih za krivična dela od policijskih službenika, uglavnom na području Beograda.
"Ti navodi uključuju udarce pesnicom, šamare, udarce nogom i pendrekom, kao i slučajeve stavljanja plastične kese preko glave osumnjičenih za krivična dela i davanje elektro-šokova iz ručnog uređaja, kako bi od pritvorenih lica bila izvučena priznanja ili informacije", navodi CPT u izveštaju.
U istražnim odeljenjima Okružnog zatvora u Novom Sadu i Kazneno-popravnog zavoda Sremska Mitrovica primljeno je nekoliko navoda o fizičkom maltretiranju i prekomernoj upotrebi sile, koji su se sastojali od šamaranja, šutiranja i udaraca pesnicom, dodaje se.
Komitet zaključuje da se postupanje policije prema licima lišenim slobode, posebno na području Beograda, nije poboljšalo od poseta 2017. i 2021. godine, i izražava žaljenje što su napori koje su srpske vlasti uložile u suzbijanju zlostavljanja i sprovođenju prethodnih preporuka do sada bili delimični i fragmentarni.
"Odsustvo aktivnosti srpskih vlasti da sprovedu preporuke CRT za iskorenjivanje zlostavljanja od policije predstavlja nespremnost da se u potpunosti sarađuje sa Komitetom. Komitet veruje da će biti preduzete usaglašene akcije za sprovođenje preporuka sadržanih u izveštaju", navodi se.
U izveštaju Komitet zaključuje da su osobe koje je policija lišila slobode i dalje izložene riziku od zlostavljanja koje bi u nekim slučajevima moglo da predstavlja mučenje.
Nalazi ad hok posete 2023. godine ukazuju da neophodna promena paradigme u ispitivanju osumnjičenih za krivična dela nije sprovedena i da postoji potreba da srpske vlasti uvedu sistematsko audio-video snimanje svih ispitivanja koja vrši policija, piše u izveštaju.
Što se tiče mera zaštite od zlostavljanja, Komitet naročito poziva srpske vlasti da osiguraju da se pravo na pristup advokatu efikasno primenjuje od trenutka lišavanja slobode.
Komitet poziva srpske vlasti i da usvoje i primene koherentnu strategiju za iskorenjivanje zlostavljanja od policije koja treba da uključi poruku nulte tolerancije na zlostavljanje od policije sa najvišeg političkog nivoa i obaveznu obuku policijskih inspektora o veštinama istražnog razgovora.
U fokusu ad hok posete Srbiji bili su postupanje policije prema licima lišenim slobode i delotvornost istraga navoda o zlostavljanju od policije, navodi se u izveštaju i dodaje da su ispitani i uslovi zadržavanja i postupanja prema pritvorenicima u četiri zatvora i prema maloletnim prestupnicima u Vaspitno-popravnom domu za maloletnike (VPD) Kruševac.
U VPD Kruševac, kako se navodi, delegacija Komiteta je primila brojne navode o zlostavljanju, koje se sastoji od šamaranja i udaraca gumenim pendrecima po butinama i zadnjici maloletnika od osoblja, kao vid telesnog kažnjavanja u vezi sa slučajevima nasilja među zatvorenicima, pokušaja bekstva ili neposlušnosti.
Srpskim vlastima Komitet preporučuje da preduzmu usaglašene akcije na promovisanju promene kulture u VPD Kruševac, kako bi se obezbedilo da osoblje bude adekvatno obučeno i opremljeno za rešavanje slučajeva izazovnog ponašanja bez pribegavanja maltretiranju maloletnika.
Kad je reč o efikasnosti tužilačkih istraga, Komitet navodi da je utvrdio nedostatak ažurnosti i temeljnosti u istrazi slučajeva navodnog maltretiranja od službenika za sprovođenje zakona i odsustvo primene adekvatnih istražnih tehnika.
Komitet dodaje da se zalaže za reorganizaciju rada tužilaca imenovanjem specijalizovanih tužilaca, i za prilagođavanje istražnih tehnika.
O uslovima u srpskim zatvorima Komitet navodi da je uočio tešku prenaseljenost u istražnim jedinicama nekoliko posećenih objekata.
Komitet ukazuje na primer iz Okružnog zatvora u Novom Sadu, navodeći da su pritvorena lica imala manje od dva kvadratna metra prostora, budući da su u ćelijama od 3,8 kvadratnih metara bile po dve osobe.
Uočeno je i loše stanje inventara (stari dušeci, zarđali kreveti, trošni i vlažni zidovi), kao i neadekvatni higijenski uslovi (dotrajali sanitarni čvorovi, nedovoljno tuševa, najezda stenica), stoji u izveštaju.
"Kombinacija ozbiljne prenaseljenosti i loših materijalnih uslova i zanemarivanja uočenih u posećenim zatvorima mogla bi predstavljati nečovečno i ponižavajuće postupanje", navodi se.
Dodaje se da je režim aktivnosti koji se nudi osobama u istražnom pritvoru i dalje veoma siromašan, i da su ta lica u ćelijama svakog dana provodila najmanje 22 sata.
Komitet je u izveštaju izneo konkretne preporuke za prevazilaženje tih nedostataka.
U odgovoru Komitetu, vlasti Srbije su pružile informacije o preduzetim merama za sprovođenje preporuka tog tela Saveta Evrope.
Teme
Društvo
Novo
Dnevni evropski servis
Šta drugi čitaju
Scena
Preminuo književnik Ljubomir Simović
pre 11 sati
Dogodilo se
Na današnji dan 17. april
pre 15 sati