Institut Batut: U Beogradu danas registrovan prvi slučaj malih boginja
Prema podacima Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", danas je u Beogradu registrovan prvi slučaj malih boginja (morbila), kod deteta od 15 godina koje nije bilo vakcinisano, izjavila je v.d. direktorka tog instituta Verica Jovanović.
Jovanović je, na konferenciji "Izazovi u sprovođenju imunizacije u Srbiji" koja se održava u Privrednoj komori Beograda, rekla da je pojava morbila posledica smanjenog obima imunizacije dece.
"Pojavom slučaja malih boginja ulazimo u začaran krug mnogih infektivnih bolesti, koji smo mogli da promenimo", upozorila je Jovanović.
Prema informacijama iz Instituta "Batut", dete je hospitalizovano zbog zapaljenja pluća na Кlinici za infektivne i tropske bolesti "Prof. dr Кosta Todorović".
Govoreći o imunizaciji, Jovanović je kazala da je "kontinuiranim radom" na projektu podrške povećanju obima vakcinacije, u deset opština u pet okruga, u kojima je odziv na vakcinaciju bio najniži, "učinjen nekakav pomak" u prethodnom periodu.
Kazala je i da je odziv na vakcinaciju dece MMR vakcinom 2022. godine bio 81 odsto, dok je potreban odziv od 95 odsto dece.
Predstavnica delegacije EU u Srbiji Maja Vučković Krčmar je rekla da je program imunizacije u Srbiji u skladu sa programom imunizacije u zemljama regiona i EU.
Vučković Krčmar je rekla i da se deci, koja nisu na vreme vakcinisana MMR vakcinom, treba omogućiti da se vakcinišu u starijem uzrastu.
Direktor kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji Fabio Skano je rekao da pojava malih boginja u Beogradu upozorava da obuhvat vakcinacijom treba podići na 95 odsto dece propisanog uzrasta.
Skano je kazao da je tokom sprovođenja projekta na promiciji vakcinacije, u deset opština u Srbiji, u kojima je takav odziv bio najniži, "više od polovine dece koja nisu bila vakcinisana primilo vakcinu".
"Male boginje nisu zaboravljena bolest i moramo ljudima da pokazujemo ono što je najmoćnije oružje, a to je vakcinacija", rekao je Skano.
On je kazao i da povećanje broja slučajeva velikog kašlja pokazuje da ni to nije "zaboravljena bolest".
Prema podacima Instituta "Batut", tokom 2020. i 2021. godine u Srbiji su registrovane najniže vrednosti obuhvata MMR vakcinom u poslednjih 20 godina.
Obuhvat ovom vakcinom u drugoj godini života u 2021. godini iznosio je 74,8 odsto, a u 2022. godini 81,3 odsto, dok je obuhvat drugom dozom, pre upisa u prvi razred osnovne škole, u 2021. godini iznosio 85,8 odsto, a u 2022. godini 89,5 odsto.