Kineska naučna fantastika Liju Cisina
Dete gleda video koji prikazuje naučnofantastični univerzum iz trilogije kineskog pisca Liju Cisina u Čengduu, provincija Sečuan.
Posetioci stoje pored prikaza svemirske letelice na izložbi o „Problemu tri tela“ u Čengduu.
Serijal knjiga koji je započeo sa „Problemom tri tela“, a koji je u Srbiji prevela i objavila izdavačka kuća "Laguna", pomogao je kineskoj naučnoj fantastici da se probije na međunarodnom nivou, osvajajući nagrade i našavši se na listama čitanja slavnih ličnosti poput bivšeg predsednika SAD Baraka Obame i Marka Zakerberga.
Liju Cisin (1963) je najpopularniji kineski pisac naučne fantastike. Studirao je hidrogradnju, ali je studije napustio 1988. godine da bi potom radio kao inženjer u električnoj centrali.
Devet puta je osvojio nagradu Galaxy (najprestižniju kinesku književnu nagradu za naučnu fantastiku), potom Hugo nagradu 2015. za roman „Problem tri tela“ (prvi je kineski autor ovenčan ovim priznanjem), a 2017. i Locus nagradu (za treći deo trilogije „Problem tri tela“), kada je bio nominovan i za nagradu Nebula.
On je prvi kineski autor koji se oprobao u sajberpank žanru romanom „Kina 2185“, objavljenom 1989. godine. Liju navodi da su na njegov rad najviše uticali Džordž Orvel i Artur Klark.
Njegov najpoznatiji roman, „Problem tri tela“, adaptiran je za filmsko platno, ali je njegova projekcija odložena 2017. godine na neodređeno vreme. U junu 2019. objavljeno je da je otpočeo projekat animirane adaptacije ovog dela.
Cisinova politička uverenja su prilično usaglašena sa onima koje proklamuje kineska vlada. U intervjuu za Njujorker iz 2019. godine, izjavio je da neopozivo podržava politiku kampova za reedukaciju u Sinkjangu i regulativu o natalitetu („politika jednog deteta“), ali i da se suzdržava od komentara na temu geopolitičkih pitanja u svom delu.
Liju Cisin je oženjen i ima jednu ćerku. Njegova supruga i ćerka nikada ne čitaju njegova dela.