Studija: Budućnost afričkih flaminga ugrožena porastom nivoa vode
Životna sredina
| Izvor: Beta-AFP
| 12.04.2024
|
access_time
20:35
Jezera u Keniji, Tanzaniji i Etiopiji sve su dublja, delom zbog sve više kiše zbog promena klime.
To je u velikoj meri razblažilo alkalnost i salinitet vode u tim jezerima i dovelo do velikog smanjenja količine jedinstvenih algi od kojih zavise flaminzi, dovodeći u opasnost tu vrstu čija brojnost ionako opada.
Studija, danas objavljena u časopisu Karent bajolodži (Current Biology), prva je za koju su korišćeni satelitski snimci praćenja stanja 22 jezera u istočnoj Africi gde su flaminzi. Ti podaci su kombinovani sa klimatskim zapisima i podacima posmatranja ptica više od 20 godina.
Po rečima glavnog autora studije Ejdana Birna (Aidan Byrne), smanjivanje količine algi dovodi do toga da ptice napuštaju ranija staništa i u potrazi za hranom se sklanjaju u nezaštićena područja.
Iako su druge prethodne studije već pokazale da se to dešava, "iznenadili smo se obimom promena i pretnjom koja pogađa staništa ružičastog flaminga" - rekao je za Frans pres Birn, doktorand na Kings koledžu i Nacionalnom muzeju prirodne istorije u Parizu.
Nestalne i ekstremne kiše predviđene za istočnu Afriku zbog klimatskih promena, samo bi pogoršale problem i "povećale pretnju tim vrstama u regionu", dodao je on.
Najizraženiji pad koncentracije algi primećen je u Keniji, posebno u Nakuruu, jednom od najvažnijih jezera gde se flaminzi hrane u Africi. To jezero se povećalo za oko 90 odsto od 2009. do 2022. godine, a koncentracija algi se prepolovila.
Količina algi naglo opada i u jezerima Bogorija i Elmenteita u Keniji i smanjuje se brojnost tih živopisnih ptica zbog kojih dolaze turisti, te opadaju i prihodi od te vrste turizma.
Istočna Afrika je dom tri četvrtine ptica vrste mali flamingo koja je "tu jedinstvena i njen nestanak bi bio poražavajuć" - rekao je Birn.