Web Analytics
Mali: Srbija u Vašingtonu dobila pohvale za rast ekonomije u teškim svetskim uslovima - BetaRS

Mali: Srbija u Vašingtonu dobila pohvale za rast ekonomije u teškim svetskim uslovima

Ekonomija | 22.04.2024 | access_time 11:00
Mali: Srbija u Vašingtonu dobila pohvale za rast ekonomije u teškim svetskim uslovima
Foto: Beta/MILOS MISKOV

Srbija je na Prolećnom zasedanju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svetske banke u Vašingtonu dobila pohvale da je svetli primer kako treba voditi ekonomiju u teškim svetskim uslovima kriza, izjavio je danas ministar finansija Siniša Mali.

On je za RTS rekao da je sa tog, najvažnijeg događaja u godini u ekonomskom svetu, na kome se razgovara sa čelnicima dve najvažnije međunarodne finansijske institucije, doputovao sa pozitivnim ocenama za Srbiju kojoj će MMF i u naredne dve godine nastaviti da pruža podršku u reformama, te da ove ili naredne godine, očekuje i formalno dobijanje investicionog rejtinga.

"Srbija se promenila i oni su to videli. Hoćemo i taj formalni pečat najvećih rejting agencija. Ne odustajemo od naše reformske agende, a MMF je odobrio produžetak aranžmana na još dve godine jer ima još toga što želimo da uradimo za Srbiju", kazao je Mali posle trodnevne posete Vašingtonu.

On je istakao da je u Vašingtonu ocenjeno da se Srbija dobro bori sa krizom, da ostaje finansijski stabilna uz očuvanje rasta i svih makroekonomskih pokazatelja. Naveo je i da je konstatovano da je svetska ekonomija izbegla recesiju, ali da su sada stope rasta mnogo niže, dok Srbija, uprkos svim krizama, beleži stopu rasta prošle godine od 2,5 odsto, a u februaru ove godine 5,9 odsto, uz rast svih grana privrede.

Кako je dodao, glavni zaključci skupa u Vašinftonu su da različite zemlje različito prolaze kroz krizu, te da u srednjem roku i dalje postoje rizici da, zbog svetskih konflikata, može da dođe do dodatnog ekonomskog usporavanja.

"Nama rastu sve privredne grane i naš rast je baziran na izvozu i investicijama za razliku od razvijenijih zemalja", rekao je Mali i ukazao da je pre 11 godina srpski izvoz roba i usluga bio 11 milijardi evra, a sada dostiže 41 milijardu evra koliko je iznosio prošle godine, što je četvorostruko više.

Srbija, po njegovim rečima neće stati sa reformama koje je očekuju, pre svega, javnih preduzeća, Poreske uprave i nastavak povećanja konkurentnosti i atraktivnosti privrede.

Daljem rastu doprineće, kako smatra, program "Skok u budućnost - Srbija 2027", koji je, ocenio je, velika šansa za ceo region.

"Кada sa investicionim kreditnim rejtingom uđemo u grupu najboljih ekonomija to će značiti jeftinije izvore finansiranja, veći podstrek za investicije, zapošljavanje, nova radna mesta, posledično bolje plate", ocenio je Siniša Mali.

Teme