Kancelar Šolc u petak u Srbiji, potpisuje memorandum o kritičnim sirovinama
Nemački kancelar Olaf Šolc sastaće se u petak u Beogradu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i učestvovati na Samitu o kritičnim sirovinama na kojem će biti potpisan memorandum o razumevanju između Srbije i Evropske komisije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.
Kako je objavljeno na sajtu saveznog kancelara, Šolc će se u petak ujutru sastati sa Vučićem a fokus će biti na bilateralnim, ali i pitanjima međunarodne i evropske politike.
U okviru samita će, kako se dodaje, biti potpisan memorandum o razumevanju između Srbije i Evropske komisije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.
Među učesnicima samita biće i potpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič.
Šolc i Vučić oko 10.50 zajedno će se obratiti medijima, najavljeno je na sajtu kancelara.
Mediji su ranije objavili da Šolc dolazi u Beograd radi potpisivanja sporazuma EU i Srbije o uvozu minerala, uključujući i litijum, koji su ključni za digitalnu i zelenu tranziciju Unije, kao i da će Memorandum o razumevanju sa srpskom stranom u ime EU u petak u Beogradu poptisati Šefčovič.
Šefčovič je krajem maja najavio skori sporazum o litijumu sa Srbijom, rekavši da se razgovara o poslednjim zakonskim preprekama za sklapanje trgovinskog partnerstva Srbije i EU za snabdevanje litijumom iz Jadra.
Srbija i EU su 22. septembra prošle godine potpisale pismo o namerama o strateškom partnerstvu o kritičnim sirovinama i baterijama.
Vlada Srbije usvojila je juče uredbu o utvrđivanju prostornog plana područja posebne namene za realizaciju Projekta eksploatacije i prerade minerala jadarita "Jadar" koji realizuje kompanija Rio Tinto.
Ta odluka usledila je posle odluke Ustavnog suda Srbije koji je 11. jula ocenio da prethodna odluka Vlade Srbije, kojom je 2022, nakon masovnih protesta, suspendovan projekat "Jadar", nije bila u skladu sa Ustavom ili zakonom.
Projekat Rio Tinta u dolini Jadar navodno je vredan 2,4 milijarde dolara.
Ekološki aktivisti, stručnjaci i opozicija upozoravaju na razorne posledice po životnu sredinu ukoliko projekat bude realizovan i i ponovo najavljuju protestne akcije.