Web Analytics
Sindikat Sloga traži da se povećanje minimalca radi na osnovu koncepta plate neophodne za život - BetaRS

Sindikat Sloga traži da se povećanje minimalca radi na osnovu koncepta plate neophodne za život

Društvo | 18.07.2024 | access_time 12:00
Sindikat Sloga traži da se povećanje minimalca radi na osnovu koncepta plate neophodne za život
Foto: Beta/Saša Đorđević
Udruženi sindikati Srbije "Sloga" upozorili su danas da je aktuelna metodologija određivanja minimalne zarade u Srbiji, koja se temelji na nedefinisanoj potrošačkoj korpi, neadekvatna i ne odražava realne potrebe i troškove života radnika i pozivali da se o povećanju minimalca razgovara na "osnovu koncepta plate neophodne za život".

Kako se navodi u saopštenju sindikata, minimalna neto zarada od 49.864 dinara za 184 radna sata koliko iznosi za jul ove godine ne pokriva osnovne životne troškove, poput režija i hrane i "ispod je svakog kriterijuma dostojanstva radnika".

"Sloga" je pozvala učesnike Socijalno-ekonomskog saveta (SES) da prekinu razgovore o povećanju minimalne zarade na osnovu minimalne potrošačke korpe, koju su najavili i insistira da se razmatranje zarada vodi isključivo na osnovu koncepta plate za neophodan, dostojanstven život, "prakse koja se uspešno sprovodi u mnogim zemljama Evropske unije (EU)".

Rast cena životnih namirnica i osnovnih usluga, kako se dodaje, značajno premašuje povećanje plata, ostavljajući radnike, posebno penzionere u situaciji da biraju između osnovnih životnih potreba, uključujući hranu, lekove i plaćanje režijskih računa.

Iz Sloge su naveli da decenijama prisutan trend minimalnih zarada na tržištu rada, gde veliki broj radnika prima minimalac kao pravilo, a ne izuzetak, dovodi do siromaštva i masovnog iseljavanja radne snage u zemlje EU.

"Nama su potrebne stvarne promene koje će omogućiti svakom radniku u Srbiji da živi dostojanstveno, a ne samo da preživljava", piše u saopštenju.

Iz sindikata su podsetili da su potpisnici Deklaracije o plati za život, koju je inicirao Centar za politike emancipacije, a podržane od strane nekoliko sindikalnih organizacija i više od 20 organizacija civilnog društva.

Teme