Ekološki i klimatski problemi prvi na listi prioriteta za trećinu građana EU
Klimatske promene
| Izvor: Beta
| 26.07.2024
|
access_time
17:05
U devet država članica EU je najveći udeo ispitanika navelo ekološka i klimatska pitanja kao jednu od oblasti na koje EU treba da se fokusira.
Udeo ispitanika koji misle da ta pitanja treba da imaju prioritet kreće se od 11 odsto u Estoniji i 12 odsto u Letoniji, do 48 odsto na Malti.
Prema rezultatima ankete, 35 odsto ispitanika smatra da su životna sredina i klimatske promene najveći izazov s kojim se EU suočava.
Najveći je procenat Holanđana koji te probleme vide kao najveći izazov za EU (48 odsto), dok tako misli samo 16 odsto Estonaca i Letonaca.
Kao najveće izazove s kojima se EU suočava, polovina učesnika istraživanja je na prvom mestu navela rat u Ukrajini, na drugom mestu su nezakonite migracije (41 odsto), a ekološki problemi i klimatske promene su na trećem mestu.
U pogledu oblasti koje bi trebalo da budu prioritet za EU, na prvom mestu su ekološka i klimatska pitanja i nezakonite migracije, sa po 33 odsto onih koji su izabrali te oblasti. Slede sigurnost i odbrana (29 odsto) i rat u Ukrajini (25 odsto).
Kad je reč o vrednostima koje EU najbolje oličava u odnosu na druge zemlje, ispitanici ističu poštovanje osnovnih prava i vrednosti i slobodu govora i izražavanja (po 53 odsto).
Zaštita prirode i klime je po tom kriterijumu tek na šestom mestu, sa 45 odsto ispitanika koji misle da te vrednosti najbolje oličava EU.
Novi Eurobarometar takođe pokazuje da Evropljani kao glavne vrednosti EU vide demokratiju i vladavinu prava i njenu ekonomsku moć.
Najjače strane EU su za 38 odsto ispitanika poštovanje demokratije, ljudskih prava i vladavine prava, za 34 odsto ekonomska, industrijska i trgovinska moć, a za 28 odsto dobri odnosi i solidarnost među državama članicama, saopštila je Evropska komisija.
Većina Evropljana (58 odsto) je optimistična u pogledu budućnosti EU, dok je pesimizam prisutan kod 37 odsto.
U stabilnost demokratije EU u narednih pet godina 55 odsto ispitanika izrazito ili donekle veruje, dok 41 odsto uglavnom ili nimalo ne veruje.
Na drugoj strani, 64 odsto građana EU je zabrinuto zbog sigurnosti EU u narednih pet godina.
U uspešnost privrede EU tokom sledećih pola decenije uvereno je 51 odsto anketiranih, dok je 45 odsto skeptično po tom pitanju.
Istraživanje Fleš Eurobarometar sprovedeno je od 25. juna do 2. jula u svih 27 država članica, a anketirano je više od 25.000 građana.