Protesti su počeli kad su studenti pozvali na ukidanje sistema kvota koji je dodeljivao 30 odsto državnih poslova rođacima veterana iz rata za nezavisnost Bangladeša od Pakistana 1971. godine, ali su eskalirali u nasilje koje je u julu dovelo do 200 mrtvih, sa zahtevima za ostavku premijerke Šeik Hasine.
Vlasti su zatvorile škole i univerzitete širom zemlje, blokirale pristup internetu i uvele policijski čas, a najmanje 11.000 ljudi je uhapšeno poslednjih nedelja.
Demonstranti su pozvali na građansku neposlušnost, pozivajući ljude da ne plaćaju poreze i račune za komunalije i da se ne pojavljuju na poslu, danas, u nedelju koji je radni dan u Bangladešu. Iako su otvorene kancelarije, banke i fabrike, putnici u Daki i drugim gradovima su teško uspevali da dođu na posao.
U međuvremenu, hiljade članova vladajuće stranke Avami lige izašlo je na ulice na kontraproteste, povećavajući rizik od nasilnih sukoba.
Demonstranti su napali Medicinski univerzitet Bangabandhu Šeikh Mudžib, veliku javnu bolnicu u oblasti Šahbag u Daki, zapalivši pritom nekoliko vozila.
U naselju Utara u Daki policija je ispalila suzavac da rastera stotine demonstranata koji su blokirali glavni autoput. Demonstranti su napali kuće i vandalizovali kancelariju za socijalni rad u toj oblasti, u kojoj su stotine aktivista vladajuće stranke zauzele položaje. Čule su se i detonacije bombi i pucnji iz vatrenog oružja, prema rečima svedoka.
Lokalna TV stanica Jamuna izvestila je o više desetina smrtnih slučajeva kada su se demonstranti koje podržava glavna opoziciona Bangladeška nacionalistička partija sukobili sa policijom i aktivistima vladajuće partije Avami liga.
Korisnici su se žalili na poremećaje u usluzi mobilnog interneta tokom dana, a mnogi su se suočili sa problemima u pristupu Fejsbuku.
Hasinina administracija okrivila je glavnu opozicionu Bangladešku nacionalističku partiju i sada zabranjenu desničarsku partiju Džamat-e-Islami i njihova studentska krila za podsticanje nasilja, u kojem je nekoliko državnih ustanova takođe zapaljeno ili vandalizovano.
Hasina je u subotu ponudila razgovor sa studentskim liderima, ali je koordinatorka protesta to odbila i zatražila njenu ostavku.
Hasina je ponovila svoja obećanja da će detaljno istražiti smrti i kazniti odgovorne za nasilje. Ona je rekla da su joj vrata otvorena za razgovore i da je spremna da pregovara kad god to demonstranti žele.
Protesti su postali veliki izazov za Hasinu, koja vlada zemljom više od 15 godina, osvojivši četvrti uzastopni mandat u januaru na parlamentarnim izborima koje su bojkotovali njeni glavni protivnici.
Bangladeš: Više desetina osoba poginulo i stotine povređeno tokom studentskih protesta
Svet
| 04.08.2024
|
access_time
15:30
U novoj rundi nasilja na protestima u Bangladešu najmanje 20 mrtvih i više stotina ranjenih, nakon što su se studentski demonstranti sukobili sa policijom i aktivistima vladajuće stranke, prenose lokalni mediji.
Teme
Ekonomija
Evro sutra 116,96 dinara
pre 1 sat