Eksperiment sa zebricama na kineskoj svemirskoj stanici postavio novi rekord
Tehnologija
| 25.11.2024
|
access_time
11:35
Foto: Xinhua/Jin Liwang
Kako prenosi Sinhua, u članku je navedeno da je taj eksperiment postavio novi rekord u ekološkim istraživanjima u svemiru.
Ističući ovo dostignuće kao prekretnicu, članak navodi da eksperiment ne samo da predstavlja napredak u kineskoj tehnologiji svemirskih ekosistema, već pruža i dragocene podatke i tehničku podršku za zatvorene ekosisteme tokom svemirskih misija.
Dana 25. aprila, četiri zebrice, četiri grama vodenih biljaka i tri kineska astronauta u svemirskoj letelici Šendžou-18 otišli su u svemir. Dana 4. novembra, posada Šednžou-18 vratila se na Zemlju i donela uzorke vode iz svemirskog ekosistema.
Ribe se suočavaju sa problemima adaptacije na svemirsko okruženje. Istraživači iz Instituta za hidrobiologiju (IHB) Kineske akademije nauka (CAS) i Šangajskog instituta za tehničku fiziku Kineske ajademije nauka zajednički su osmislili eksperiment, pomažući u izgradnji zatvorenog vodenog ekosistema u kojem su vodene biljke proizvodile kiseonik fotosintezom kako bi opskrbile zebrice. Otpadni proizvodi zebrica obezbeđivali su hranljive materije za vodene biljke.
Hrana je u akvarijum ubrizgavana pomoću šprica, naveli su iz Instituta za hidrobiologiju (IHB).
Zebrice su duge od tri do pet centimetara, a jedan par zdravih zebrica može da položi više od 300 jaja odjednom. One dele više od 70 procenata genoma sa ljudima, što je od velikog značaja za istraživanja u oblasti nauka o životu, razumevanje patogeneze ljudskih bolesti i razvoj novih lekova, rekao je Vang Gaohong, istraživač u IHB-u.
Na svemirskoj stanici astronauti su uspešno prikupili uzorke vode iz ekosistema i zamenili kutiju za riblju hranu. Otkrili su da su zebrice u okruženju mikrogravitacije pokazivale nenormalno ponašanje u kretanju, poput plivanja naopako, okretanja i kružnog kretanja, dodao je Vang.
Kina je ostvarila dugotrajni uzgoj kičmenjaka na svemirskoj stanici, izjavio je Sun Jonghua, istraživač u IHB-u, ističući da je ovo dostignuće postavilo čvrste naučne temelje za buduća istraživanja akvatične biologije i medicinskih nauka o životu u svemiru, kao i za slanje većeg broja kičmenjaka u svemir.
Uzorci vraćeni sa kineske svemirske stanice čuvaju se u ultra-niskotemperaturnom skladištu i čekaju na proučavanje.
Trenutno u Kini postoji više od 500 laboratorija koje se bave istraživanjem zebrica.