Kina omogućava osnivanje potpuno stranih bolnica u većim gradovima
Kina je 29. novembra predstavila plan koji omogućava osnivanje potpuno stranih bolnica u nekim većim gradovima, kao deo napora za dalju liberalizaciju medicinskog sektora.
Pilot-plan rada, koji su objavili Nacionalna zdravstvena komisija (NHC) i još tri vladina odeljenja, daje odobrenje za otvaranje takvih bolnica gradovima kao što su Peking, Tianđin, Šangaj, Nanđing, Sudžou, Fudžou, Guangdžou i Šendžen, kao i ostrvskoj provinciji Hainan, prenosi Sinhua.
Rezolucija o velikim reformama, koju je usvojilo rukovodstvo Komunističke partije Kine u julu, istakla je telekomunikacije i medicinske usluge kao oblasti koje zahtevaju šire otvaranje.
U objašnjenju plana rada objavljenom29. novembra, NHC je naveo da ova dva sektora beleže visoku domaću potražnju i veliko interesovanje stranih investitora.
U 2023. broj bolnica u Kini premašio je 38.000, pri čemu su javne bolnice činile manje od trećine ukupnog broja. Međutim, javne bolnice su zabeležile 83,5 procenata ukupnog broja poseta pacijenata na nivou cele zemlje, prema zvaničnim podacima.
Od 2000. Kina dozvoljava osnivanje zajedničkih medicinskih ustanova sa stranim investitorima. Posle više od 20 godina razvoja, trenutno postoji preko 60 zajedničkih medicinskih ustanova sa stranim kapitalom u Kini.
Plan rada izričito isključuje bolnice tradicionalne kineske medicine i zabranjuje strano preuzimanje javnih bolnica.
Cilj plana je uvođenje visokokvalitetnih međunarodnih medicinskih resursa, unapređenje ponude medicinskih usluga i optimizacija poslovnog okruženja. Dokument precizira zahteve pilot programa, mere upravljanja i druge povezane uslove.
Plan omogućava da potpuno strane bolnice funkcionišu kao opšte, specijalističke i rehabilitacione bolnice.
Takođe uključuje ograničenja. Na primer, ovim bolnicama je zabranjeno obavljanje medicinskih aktivnosti sa značajnim medicinskim ili etičkim rizicima, poput transplantacije ljudskih organa.