WWF: Na Bernskoj konvenciji izglasano smanjenje stepena zaštite vukova
Svetska organizacija za zaštitu prirode WWF objavila je danas da je na sastanku Bernske konvencije izglasano smanjenje statusa zaštite vukova, prema predlogu Evropske unije, navodeći da je to urađeno bez ikakvog čvrstog naučnog dokaza.
Glasom za smanjenje zaštite vukova, države članice su ignorisale zahteve više od 300 organizacija civilnog društva, Inicijative za velike zveri za Evropu, stručnjaka za zaštitu prirode i zaštite životne sredine kao i stotine hiljada građana koji ovu odluku smatraju greškom i sve vreme se pozivali na naučno zasnovanu akciju za promovisanje suživota ljudi i velikih zveri, navedeno je u saopštenju.
Istaknuto je da brojni primeri u svetu pokazuju da je oporavak vukova doveo do poboljšanja uslova u prirodi.
Zbog toga je i problematično što su države članice podržale političku odluku, do koje su doveli lični razlozi, pošto je ponija predsednice Evropske komisije Fon der Lajen ubio vuk 2022. godine, naveli su iz WWF.
Podseća se da Evropska unija već dozvoljava odgovorno upravljanje vukovima, što znači da je jedna od mera i odstrel problematičnih jedinki, ako je potrebno.
Ukazano je i da je u Srbiji populacija vuka još uvek stabilna iako je reč o lovnoj divljači, ali je na snazi zabrana lova karpatske populacije koja živi na teritoriji Vojvodine.
Međutim, navodi se, da je u decembru 2024. godine Evropska komisija predložila slabiju zaštitu vukova pod izgovorom da vukovi prave štetu stočarima i po završetku procesa savetovanja, za koji organizacija ClientEarth kaže da je bio neregularan i da ga sada istražuje građanski pravobranilac Evropske unije.
Direktorka programa zaštite prirode u WWF Adriji Dunja Macoko Drvar rekla je da će manja zaštita značiti da će ubuduće produbljivanje društvenih podela biti sve više na štetu konstruktivnih rešenja.
"Populacije vukova jedva su se oporavile nakon što su izumrle u većem delu Evrope, a slabljenje njihove zaštite sada moglo bi opet da ugrozi njihov opstanak", kazala je ona.
Macoko Drvar smatra da bi ovakva odluka mogla bi samo dodatno da pojača polarizaciju i naruši poverenje u napore da se delotvorno upravlja populacijom vukova.
Iz WWF su naveli kako smanjenje statusa stroge zaštite neke vrste isključivo zvog političke koristi manjine, a suprotno naučnim dokazima, dovodi u opasnost decenije napora za očuvanje vrsta.
Boje se da bi Evropska komisija mogla da predloži promenu vodeće Direktive o staništima, kao i da će to imati moguće negativne posledice i na druge vrste.
Iz WWF su ukazali i da Bernska konvencija mora da jača svoje mehanizme za dobro upravljanje, naročito u pogledu ažuriranja popisa zaštićenih vrsta.
Transparentan i naučno utemeljen pristup je ključan za održavanje verodostojnosti i delotvornosti Konvencije, ali i za buduće jačanje zakona EU o očuvanju prirode, navedeno je u saopštenju.
Na sastanku su osim zemalja Evropske unije, smanjenje zaštite podržale su Andora, Jermenija, Gruzija, Island, Norveška, Severna Makedonija,Moldavija, Lihtenštajn, Srbija, Švajcarska i Ukrajina, dok su Monako, Crna Gora, a Ujedinjeno Kraljevstvo, Bosna i Hercegovina i Albanija bile su protiv smanjenja.
WWF je jedna od najvećih nezavisnih organizacija koja se bavi zaštitom prirode i ima aktivnu globalnu mrežu u više od 100 zemalja.