Anđelković, koji je i docent na Šumarskom fakultetu, upozorio je da to nosi ozbiljne rizike po zdravlje građana i životnu sredinu.
"Došli smo na lokaciju između Ostružnice i Umke, za koju smo saznali da se koristi za odlaganje šuta s hotela Jugoslavija. Ovo je jedna od tri lokacije koje je glavni urbanista Beograda, Marko Stojčić, označio kao mesta za privremeno skladištenje neopasnog građevinskog otpada. Međutim, činjenica je da nikakva priprema za rušenje hotela nije urađena, što izaziva osnovanu sumnju da se u šutu nalazi azbest, materijal koji se koristio u građevinarstvu u vreme izgradnje hotela", naveo je Anđelković u saopštenju.
On je podsetio da je azbest izuzetno opasan materijal – čak i samo jedan udisaj njegovih vlakana može izazvati fatalne posledice, uključujući rak pluća.
"Posebno zabrinjava način na koji se šut prevozi. Kamioni Milenijum tima koji transportuju ovaj otpad nemaju cerade, što omogućava da vetar raznosi čestice na sve strane. Na taj način azbest završava u vazduhu, ugrožavajući zdravlje građana Beograda", naglasio je Anđelković.
Ocenio je da pored zdravstvenih rizika, lokacija na kojoj se otpad odlaže je krajnje neuslovna.
"Ovo je močvarno područje s visokim podzemnim vodama, neposredno iznad vodozahvata za fabrike vode Makiš 1 i 2. Sav otpad, uključujući potencijalno opasne materijale, ili se direktno sliva u podzemne vode ili odlazi u Savu. Voda iz Save se zatim koristi za preradu i snabdevanje Beograđana. Dakle, zdravlje čitavog grada je ugroženo", naveo je Anđelković saopštenju.
On je apelovao na nadležne institucije da hitno preduzmu mere kako bi se obezbedilo adekvatno odlaganje otpada i zaštita zdravlja građana.