Rover će istraživati regiju Marsa koja se razlikuje od svih prethodnih oblasti koje je istraživao.
Tehnologija
| 18.12.2024
|
access_time
14:45
Foto: NASA/JPL-Caltech/Handout via Xinhua
Rover je prešao vrh ivice kratera Jezero na mestu koje naučni tim naziva "Brdo osmatranja" i uputio se ka svojoj prvoj naučnoj stanici nakon višemesečnog uspona, navodi se u izveštaju NASA, prenosi Sinhua.
Uspon je izveden kako bi se istražila regija Marsa koja se bitno razlikuje od bilo koje prethodne.
"Tokom uspona na ivicu kratera Jezero, naši operateri rovera odradili su neverovatan posao savladavajući jedan od najtežih terena od sletanja", rekao je Stiven Li, zamenik menadžera projekta Perseverans u NASA-inom laboratoriju za mlazni pogon (JPL) u Južnoj Kaliforniji.
"Razvili su inovativne pristupe za prevazilaženje ovih izazova – čak su pokušali vožnju unazad da bi videli da li će pomoći – i rover je sve savladao kao šampion. Perseverans je spreman za sve zadatke koje naučni tim planira za ovu sledeću naučnu kampanju", dodao je on.
Perseverans i njegov robotski partner, helikopter Ingenuiti, sleteli su unutar kratera Jezero na Marsu 18. februara 2021. Od tada, rover veličine automobila traži tragove drevnog života na dnu kratera Jezero.
Nova kampanja rovera nazvana je "Severna ivica" jer pokriva severni deo jugozapadne ivice kratera Jezero.
Tokom prve godine kampanje Severna ivica, rover bi trebalo da poseti do četiri lokacije od geološkog značaja, uzme nekoliko uzoraka i pređe oko 6,4 kilometra, prema NASA.
"Kampanja Severna ivica donosi nam potpuno nova naučna otkrića dok rover ulazi u fundamentalno novu geologiju", rekao je Ken Farli, naučnik projekta Perseverans na Kalifornijskom institutu za tehnologiju (Caltech) u Pasadeni.
"Ona označava naš prelazak sa stena koje su delimično ispunjavale krater Jezero kada je nastao masivnim udarom pre otprilike 3,9 milijardi godina, na stene iz dubine Marsa koje su izbačene na površinu tokom formiranja ivice kratera", dodao je.
"Ove stene predstavljaju delove rane Marsove kore i spadaju među najstarije stene pronađene bilo gde u Sunčevom sistemu. Njihovo proučavanje moglo bi nam pomoći da shvatimo kako su Mars – i naša planeta – izgledali na samom početku", dodao je Farli.