Web Analytics
Istraživači otkrili novu vrstu zmija sljepulja u jugozapadnoj Kini - BetaRS

Istraživači otkrili novu vrstu zmija sljepulja u jugozapadnoj Kini

Zabava | 09.01.2025 | access_time 12:00
Istraživači otkrili novu vrstu zmija sljepulja u jugozapadnoj Kini
Fotografija koju je obezbedio Institut za zoologiju u Kunmingu pri Kineskoj akademiji nauka (CAS), prikazuje primerak novootkrivene vrste sljepulje u okrugu Đinping, u provinciji Junan, jugozapadna Kina. Ovo je druga vrsta tog vodozemca pronađena u Kini. (Institut za zoologiju u Kunmingu/CAS, via Sinhua)

Istraživači otkrili novu vrstu zmija sljepulja u jugozapadnoj Kini


Istraživači sa Instituta za zoologiju u Kunmingu, pri Kineskoj akademiji nauka, otkrili su novu vrstu sljepulje, što je druga  vrsta tog vodozemca zabeležena u Kini.

Ovo otkriće obogaćuje biodiverzitet Kine i pruža dragocene uvide za dalja istraživanja evolucije vodozemaca, objavio je list "Nauka i tehnologija” (Science and Technology Daily) 8. januara, prenosi Sinhua.

Novoidentifikovana vrsta, nazvana Jangova sljepulja ili Honghe sljepulja na kineskom, dokumentovana je u autonomnoj prefekturi Honghe Hani i Ji u provinciji Junan. Nalazi su nedavno objavljeni u časopisu "Azijska herpetološka istraživanja” (Asian Herpetological Research).

Trenutno je ova nova vrsta otkrivena na veoma ograničenom području unutar okruga Đinping u provinciji Junan, a njena populacija je izuzetno retka.

Zbog toga su hitni napori za strogu zaštitu njenog staništa i populacije od ključnog značaja, navode istraživači.

Sljepulje bez udova, kao jedna od najranijih grupa kičmenjaka koja je naselila kopno, izgledaju poput crva ili zmija sa malim očima. Imaju značajnu ulogu u biološkoj klasifikaciji.

Međutim, vrste sljepulja su relativno retke među postojećim vodozemcima. Nauka trenutno poznaje skoro 200 vrsta sljepulja.

Pre ovog otkrića, u Kini je bila zabeležena samo jedna vrsta sljepulje – Sišuangbana sljepulja, koju je prvi put opisao Jang Datong, poznati kineski zoolog specijalizovan za proučavanje vodozemaca, 1976. godine. Ova vrsta je uglavnom rasprostranjena u provincijama Junan, Guangsi i Guangdong.

U regionu Đinping, bogatom biodiverzitetom, ranije nisu bile otkrivene zmije sljepulje.

Nakon intenzivnih istraživanja, naučnici su tokom istraživanja 2024. godine prikupili pet primeraka nove vrste sljepulje u ovom okrugu, čija se morfologija znatno razlikovala od Sišuangbana sljepulje.

Dalja istraživanja su potvrdila da ova sljepulja predstavlja prethodno nepoznatu vrstu.

Ime Jangova sljepulja dobila je u čast Jang Datongu za njegov doprinos otkrivanju vrsta sljepulja u Kini i uspostavlja poređenje sa Siđuangbana sljepuljom, navodi se u izveštaju.

Iako obe pripadaju istoj taksonomskoj klasi sljepulja, Honghe sljepulja je značajno različita jer nema svetložute uzdužne pruge karakteristične za Sišuangbana sljepulju.

 

Teme