Kako funkcionišu kineske fabrike koje šiju za Šejn (Shein)
Vesti
| Izvor: Beta
| 13.01.2025
|
access_time
19:30
Gradić Panju u ovoj pokrajini stekao je nadimak "Šejn selo" pošto se u njemu i njegovoj okolini nalazi lanac fabrika koje su deo pogona trenutno najvećeg trgovca brzom modom (fast fashion) na svetu, piše Bi-Bi-Si (BBC).
U fabrikama se šije od ranog jutra do kasno uveče, a garderoba se prodaje preko interneta u više od 150 zemalja širom sveta.
Uslovi rada
Brza moda je poznata po pristupačnosti i niskom kvalitetu garderobe, a brendovima koji se u nju svrstavaju popularnost svake godine sve više raste.
Međutim, ove firme su poznate i po lošim uslovima rada u fabrikama, pa i prinudnom i dečjem radu.
Jedna od radnica u fabrici u Panjuu koja sarađuje sa "Šejnom" rekla je da radi svakog dana u mesecu, a mnogi radnici navode da često dobijaju samo jedan slobodan dan mesečno.
"Obično radimo po 10, 11 ili 12 sati dnevno, a nedeljom oko osam sati", rekla je ona.
Prošle godine su iz ove kompanije priznali da se čak i određen broj dece našao u njihovim fabrikama.
Radnici za šivaćom mašinom provode oko 75 sati nedeljno, što se protivi kineskim zakonima o radu.
Guangdžou je jedan od industrijskih centara Kine, u kom rade uglavnom radnici iz ruralnih sredina, koji su u potrazi za većom zaradom.
Istorijat
"Šejn" je nekada bio slabo poznat kineski modni brend, a u poslednjih pet godina je postao jedan od najvećih proizvođača garderobe i obuće na svetu.
Kompanija je 2023. godine vredela oko 65 milijardi evra, a od skoro pokušava i da izađe na Londonsku berzu.
Uspeh "Šejna" pripisuje se kvantitetu, odnosno obimu proizvodnje - na njihovom sajtu se nalazi stotine hiljada različitih proizvoda i dnevno se iz fabrika isporučuje oko milion paketa.
Prihodi "Šejna" odavno su nadmašili poznate kuće brze mode poput švedskog "Ejč end Ema" (H&M), španske "Zare" (Zara) i britanskog "Prajmarka" (Primark).
Kako teče proizvodnja
U svom lancu snabdevanja, fabrike koje rade za "Šejn" po ugovoru prave odeću po porudžbini, koje se menjaju u skladu sa modnim trendovima - rastom trenda u digitalnom prostoru povećava se i proizvodnja.
Fabrike zatim angažuju privremene radnike kako bi zadovoljili potrebe koje stalno zaposleni ne mogu da ispune, a koje se očekivano ili neočekivano javljaju usled porasta potražnje.
"Plaćaju nas po komadu (proizvedene garderobe) i to zavisi od toga koliko je teško proizvesti neki komad garderobe", objašnjava jedna privremeno zaposlena radnica.
Azijska alijansa za minimalne plate (AFWA) tvrdi da određen broj radnika u ovim fabrikama radi prekovremeno i ispod linije minimalne plate i definiše ovaj način rada kao eksploataciju, a pojedini radnici su izračunali da mesečno zarađuju između 4000 i 10.000 juana (između 500 i 1300 evra).
Prosečna radna nedelja ne bi trebalo da prelazi 44 sata prema kineskim zakonima o radu, koji takođe nalažu da poslodavci treba da obezbede radnicima najmanje jedan dan odmora nedeljno.
Ako poslodavac želi da poveća ovo radno vreme, to bi trebalo da bude posebno opravdano.
Uspeh "Šejna" privukao je pažnju i Vašingtona, koji je sve oprezniji u poslovanju sa kineskim firmama.
Praćenje propisa
Ipak, u nekim fabrikama postoji dovoljno prirodnog svetla i funkcionalna ventilacija, kao i plakati koji pozivaju zaposlene da prijavljuju slučajeve prinudnog i dečjeg rada, kao odgovor na dva slučaja dečjeg rada koja su otkrivena u lancu snabdevanja prošle godine.
"Šejn" je takođe počeo da pažljivije prati svoje dobavljače otkako želi da izađe na Londonsku berzu, što bi dalo dodatnu legitimnost brendu.
Jedan od najvećih izazova sa kojima se "Šejn" suočava su optužbe da nabavlja pamuk iz regiona Sinđang na zapadu Kine, iz kog se sumnja da pamuk dolazi prinudnim radom i eksploatacijom muslimanske ujgurske manjine.
Ove optužbe Peking je više puta negirao.
Kompanija je, ipak, u prednosti u odnosu na svoje rivale time što se ceo lanac proizvodnje i snabdevanja nalazi u Kini, što ubrzava i olakšava proizvodnju.
Jedan od dobavljača tvrdi da je "Šejn" "stub modne industrije", ali i da, uprkos manama posla, Kinezi osećaju doprinos koji daju svetu time što rade za njega.