Erste fondacija: Veoma zabrinjavajuće proterivanje iz Srbije učesnika radionice za NVO
Austrijska Erste fondacija je danas saopštila da je veoma zabrinjavajuće privođenje i proterivanje učesnika radionice Akademije za nevladine organizacije, koju je organizovala u Beogradu, i da nema informacija zbog čega su se srpske vlasti odlučile na taj potez.
U saopštenju objavljenoj na platformi Linkdin, Erste fondacija je navela da je renomirana Akademija za nevladine organizacije održala u Beogradu 20. i 21. januara radionicu koju je organizovao njen tim sa Bečkog univerziteta za ekonomiju i biznis.
"Na radionici su učestvovale 22 osobe iz 12 zemalja. Nekoliko učesnika radionice je 21. januara u kasnim večernjim satima privedeno u policijsku stanicu u Beogradu, ispitano od nadležnih organa, a potom im je zabranjen ulazak u zemlju", navodi se u saopštenju.
Erste fondacija navodi da za sada zna da je 13 učesnika iz osam zemalja tretirano na taj način i dodaje da ni bilo ko iz njenih redova ni tim Bečkog univerziteta za ekonomiju i biznis nije obavešten zašto se to dogodilo.
"Ovaj incident je izuzetno zabrinjavajući. Zajedno sa našim partnerom, Akademijom za nevladine organizacije, nastavljamo pomno da pratimo situaciju. Ambasada Austrije u Beogradu je 23. januara protestovala zbog tretmana učesnika ovog događaja i njihovog proterivanja iz Srbije. Veoma nam je žao što su učesnici radionice morali da dožive to iskustvo. Potvrđujemo stalnu posvećenost civilnom društvu u Centralnoj, Istočnoj i Jugoistočnoj Evropi", piše u saopštenju.
Akademija za nevladine organizacije je program izgradnje kapaciteta koji postoji od 2013. godine, a u Beogradu je ranije održano nekoliko sličnih radionica, ukazuje Erste fondacija.
Za ovonedeljnu radionicu "Strategije zarađenog prihoda za organizacije sa misijom" registracija je bila otvorena od kraja avgusta 2024. u okviru Mreže Akademije za nevladine organizacije, koja okuplja 580 udruženja, dodaje se.
Akademija za nevladine organizacije je zajednički projekat Erste fondacije i Centra za neprofitne organizacije i socijalno preduzetništvo Bečkog univerziteta za ekonomiju i biznis, pokrenut sa ciljem jačanja sektora civilnog društva u Centralnoj i Istočnoj Evropi pružanjem obrazovnih mogućnosti kroz izgradnju kapaciteta, navodi se.
Mediji su ranije objavili da su među privedenim i proteranim učesnicima radionice državljani devet zemalja - Hrvatske, Slovenije, Slovačke, Severne Makedonije, Albanije, Moldavije, Rumunije, Austrije i Češke.
Povodom proterivanja njihovih državljana, učesnika radionice, Hrvatska je uputila protestnu notu Srbiji, Albanija je izrazila ozbiljnu zabrinutost, navodeći da takvi potezi nisu u skladu sa dobrosusedskim odnosima, dok je Rumunija zatražila objašnjenje o razlozima takvog postupka.
Reagujući na optužbe državnih zvaničnika i političara u Hrvatskoj na račun srpskih vlasti zbog proterivanja pet hrvatskih državljanki, Ministarstvo spoljnih poslova Srbije je juče saopštilo da Zagreb treba da kaže svojoj javnosti šta su te osobe "zaista radile u Srbiji".