Web Analytics
NIS traži od SAD odlaganje sankcija na najmanje 90 dana - BetaRS

NIS traži od SAD odlaganje sankcija na najmanje 90 dana

Ekonomija | 04.02.2025 | access_time 12:10
NIS traži od SAD odlaganje sankcija na najmanje 90 dana
Foto: Naftna industrija Srbije

Naftna industrija Srbije (NIS) uputila je zvaničan zahtev Odeljenju za kontrolu strane
imovine Sekretarijata za finansije (OFAC) SAD za odlaganje sankcija, saopštilo je u sredu Ministarstvo rudarstva i energetike.

Zahtev su podržale vlade Srbije i Mađarske, a odnosi se na dobijanje opštih ili posebnih licenci koje bi omogućile NIS-u da održi poslovanje dok se traži prihvatljivo rešenje vlasničke strukture i upravljanja, sa ciljem da kompanija koja je regionalno i strateški važna za energetsku stabilnost, nastavi da posluje.

Vlada Srbije podržava zahtev za izdavanje takve dozvole NIS-u jer bi sankcije narušile sposobnost kompanije da snabdeva građane Srbije naftom i naftnim derivatima.

"S obzirom na značaj NIS-a za srpsku, ali i regionalnu privredu, hitno zahtevamo od OFAC-a da razmotri trenutnu pomoć, a u vidu odlaganja sankcija na minimum 90 dana, dok se održivo rešenje koje bi dovelo do ukidanja sankcija razmatra", navedeno je u saopštenju.

Dodaje se da zaposleni u NIS-u i građani nemaju razloga za brigu budući da će državno rukovodstvo, kao i do sada, zaštititi interese Srbije.

Ističe se da su američki zvaničnici više puta jasno ponovili da sankcije nisu uperene protiv Srbije i njenih građana i navodi da se u skladu sa tim nadaju konstruktivnom nastavku dijaloga, kako se ne bi narušila energetska stabilnost Srbije, ali i čitavog regiona.

Saopštenje je potpisala ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović koja je i rukovodilac Radne grupe za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine (OFAC), u vezi sa potencijalnim uvođenjem sankcija NIS-u.

OFAC je 10. januara objavio da je NIS jedna od brojnih kompanija u svetu koje su u većinskom ruskom vlasništvu kojoj su uvedene sankcije, kako ne bi doprinosile finansiranju ruske strane u ratu u Ukrajini. 

(beta/cmg)

Teme

Novo

Društvo

Šta drugi čitaju

IT

Scena