CMG: Kina se suprotstavlja nasilju u trgovini
Politika
| Izvor: Beta
| 05.02.2025
|
access_time
11:05
Kina je uvela carine na određenu uvezenu robu iz Sjedinjenih Država, navodi se u saopštenju Komisije za carinsku tarifu Državnog saveta. U obaveštenju se navodi da će se tarifa od 15 odsto primenjivati na američki ugalj i tečni prirodni gas (TNG), dok će tarifa od 10 odsto biti uvedena na naftu, poljoprivrednu mehanizaciju, vozila velike zapremine i kamione, od 10. februara. Analitičari smatraju da kineske protivmere odražavaju jedinstvo principa i fleksibilnosti, preciznosti i efikasnosti.
Istovremeno, Kina je podnela tužbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO). U očima međunarodnog javnog mnjenja, kineske protivmere su u skladu sa međunarodnim pravom i pravilima STO, što ne samo da pokazuje odlučnost Kine da brani svoja legitimna prava i interese, već i poštuje autoritet STO, što je od velikog značaja za očuvanje multilateralnog trgovinskog sistema.
Kao suverena zemlja, Kina ima pravo na legitiman razvoj. Povezujući krizu fentanila te izazvanu disfunkciju domaćeg upravljanja sa međunarodnom ekonomijom i trgovinom, i koristeći tarife za prenos kontradikcija, SAD u suštini brutalno potiskuju kinesko pravo na razvoj.
Razumno je da SAD prvo provociraju, a da Kina preduzme kontramere u skladu sa zakonom. Takođe ovim šalje jasan signal američkoj strani:Kina to pozdravlja na osnovu jednakih i obostrano korisnih razmena; jednostranim sankcijama i prinudom, Kina će sigurno zaštititi svoje pravo na razvoj.
Prema "Sporazumu STO o pravilima i procedurama za rešavanje sporova", Kina ima pravo da podnese tužbu STO i sprovede tarifne kontramere. To je čvrsta odbrana međunardnih pravila, a takođe pokazuje međunarodnoj zajednici da snaga nije aksion i da se pravila ne mogu kršiti.
Činjenice iz proteklih nekoliko godina dokazale su da su same SAD na kraju odgovorne za američki carinski rat protiv Kine. U proteklih nekoliko dana, međunarodne ličnosti, uključujući evropske lidere, upozorile su da je "glup postupak" da SAD pokrenu novu rundu carinskog rata.
U konačnici, suština kinesko-američkih ekonomskih i trgovinskih odnosa je uzajamna korist i rezultati u kojima svi dobijaju. Suočavajući se sa trgovinskim maltretiranjem od strane SAD, kineske protivmere su neophodne da bi se razbila logika "SAD na prvom mestu" i suzbilo širenje unilateralizma. Kina se bori ne samo za svoje pravo na razvoj, već i za održavanje multilateralnog trgovinskog sistema i međunarodne pravde, zaključuje se u komentaru.