Web Analytics
Kineski istraživači klonirali 4.000 godina staru autohtonu rasu svinja - BetaRS

Kineski istraživači klonirali 4.000 godina staru autohtonu rasu svinja

Tehnologija | 06.02.2025 | access_time 12:40
Kineski istraživači klonirali 4.000 godina staru autohtonu rasu svinja
Foto: Nedatirana fotografija prikazuje dva klonirana praseta rase Šaziling, rođena putem surogat-majke u Siangtanu, u centralnoj kineskoj provinciji Hunan. (opštinska stanica za stočarstvo Siangtana/preko Sinhue)

Dva klonirana praseta, rođena u kineskoj provinciji Hunan, kako se očekuje, trebalo bi da doprinesu unapređenju industrije uzgoja svinja u Kini i istraživanju lečenja dijabetesa, dok istovremeno čuvaju 4.000 godina staru lokalnu rasu svinja, koja je skoro nestala pod pritiskom stranih konkurenata.

Prema podacima opštinske stanice za stočarstvo u Siangtanu, klonirani Šaziling prasići, doneti na svet putem surogat-majke 24. januara u okrugu Siangtan, predstavljaju značajan korak u desetogodišnjim naporima Kine da očuva autohtone rase stoke pomoću biotehnologije, piše Sinhua.

Nekada nezaobilazni sastojak poznatog hunanskog “hongšao roua” (dinstane svinjetine), Šaziling svinje – autohtona rasa iz Siangtana – gotovo su nestale zbog dominacije industrijskih stranih rasa na kineskim farmama protekloih godina.

Ova rasa smatra se vrednim genetskim resursom i 2006. godine uvrštena je na kinesku nacionalnu listu za zaštitu životinjskih genetskih resursa.

Kako bi zaštitili genetske resurse Šaziling svinje, istraživači su u junu 2024. započeli eksperiment kloniranja somatskih ćelija uz podršku tima predvođenog akademikom Jin Julungom iz Kineske akademije inženjerstva i glavnim istraživačem Instituta za suptropsku poljoprivredu pri Kineskoj akademiji nauka.

Koristeći zamrznute ćelije ušnog tkiva Šaziling svinja, istraživači su proizveli fibroblastne ćelije, iz kojih su uspešno konstruisali embrione, kultivisali ih i izvršili transplantaciju. Kao rezultat, 24. januara prasica, surogat-majka uspešno se oprasila.

Tan Hong, direktor stanice za stočarstvo, izjavio je da prasići imaju karakteristične osobine Šaziling svinje, uključujući kratku njušku, "leptir" uši i oči nalik kravama. Obe životinje su zdrave i o njima brinu iskusni tehničari.

Jin je ukazao da značaj ovog istraživačkog dostignuća nadilazi poljoprivredu.

Zbog sličnosti između anatomije, fiziologije, imunološkog sistema i genoma svinja i ljudi, svinje se često koriste kao modeli za proučavanje bolesti poput dijabetesa i kardiovaskularnih oboljenja. Veličina i struktura njihovih organa takođe ih čine pogodnim za istraživanja mogućnosti za ksenotransplantaciju – presađivanje svinjskih organa ljudima.

Istraživač Vu Maišeng iz Opštinskog biroa za poljoprivredu i ruralna pitanja u Siangtanu otkrio je da su studije ksenotransplantacije između svinja i ljudi sprovođene u Hunanu od 2005. pokazale da Šaziling svinja ima najviši nivo biosigurnosti i da je najbolji donor za ovakve transplantacije. U eksperimentima, ćelije pankreasa ove rase postizale su uspešnost od 95,45% u lečenju dijabetesa.

Vu je dodao da klonirani Šaziling prasići omogućavaju dugoročnu zaštitu i povratak genetskih resursa u živoj formi, nudeći dragoceni eksperimentalni model za inovativne metode očuvanja kvalitetnih lokalnih rasa svinja.

Buduća istraživanja fokusiraće se na prilagodljivost kloniranih svinja uslovima životne sredine, kao i na rast, reproduktivne sposobnosti i analizu potomstva u pogledu telesne mase, kvaliteta mesa i genetskih osobina.

Akademik Jin zaključio je da Šaziling svinja ima široku primenu kao izvor hrane, medicinski istraživački model i donor organa za transplantacije, te da postaje sve značajnija u savremenoj poljoprivredi, medicinskim istraživanjima i kliničkim tretmanima.

Istraživački tim planira da nastavi s korišćenjem tehnologije kloniranja kako bi replicirao najbolje primerke Šaziling svinja, s visokim stopama konverzije hrane, prinosom mesa i poboljšanim kvalitetom.

Teme