Web Analytics
EPS potpisao ugovore za prodaju 30 miliona tona pepela firmama za proizvodnju građevinskog materijala - BetaRS

EPS potpisao ugovore za prodaju 30 miliona tona pepela firmama za proizvodnju građevinskog materijala

Životna sredina | Izvor: Beta | 07.02.2025 | access_time 11:30
EPS potpisao ugovore za prodaju 30 miliona tona pepela firmama za proizvodnju građevinskog materijala

Elektroprivreda Srbije (EPS) saopštila je danas da će u narednih deset godina prodati 30 miliona tona pepela kompanijama za proizvodnju građevinskih materijala - konzorcijumu koji čine "Lafarž" (Lafarge) Srbija i "Eliksir Grupa" (Elixir Group), kao i kompaniji "Moravacem", sa kojima je potpisala ugovore.

Kako su istakli iz EPS-a, potpisivanje ova dva ugovora od velikog je značaja za uvođenje principa cirkularne ekonomije ne samo u EPS-u, već i u Srbiji.

"Dvadeset miliona tona pepela iz termoelektrane Nikola Tesla B ugovoreno je sa konzorcijumom 'Lafarž' i 'Eliksir Grupa', a 10 miliona tona pepela iz Ogranka termoelektrane i kopovi 'Kostolac' sa kompanijom 'Moravacem'. Na ovaj način sa partnerskim kompanijama dajemo primer dobre prakse koja unapređuje oblast zaštite životne sredine i uvodi princip cirkularne ekonomije u svoje poslovanje", generalni direktor EPS-a Dušan Živković.

Dodao je da će partneri EPS-a investirati u opremu za unapređenje kapaciteta za preuzimanje i utovar pepela koja nakon toga ostaje u vlasništvu EPS.

"Istovremeno, na odgovoran način uticaćemo i na troškove koji se tiču odlaganja pepela. EPS na godišnjem nivou generiše šest do sedam miliona tona pepela, a samo pet do šest odsto od ukupno proizvedene količine se plasira na tržište Srbije i najveći deo odlaže na deponije pepela i šljake koje funkcionišu u okviru EPS-a, i kao takav ima status neopasnog otpada", kazao je Živković.

On je istakao i da se zahvaljujući novim proizvodnim tehnologijama pepeo danas s pravom može posmatrati kao dragocen resurs i pruža se prilika da se trajno zbrine u novim građevinskim proizvodima.

Generalni direktor kompanije "Lafarž" Srbija Dimitrije Knjeginjić ocenio je da udruženo sadejstvo velikih industrijskih aktera ima nemerljiv značaj ne samo za EPS i zbrinjavanje nusproizvoda već i za širu zajednicu u pogledu ekološkog uticaja.

"Na ovaj način EPS će direktno smanjiti količinu pepela koju odlaže na pepelišta i samim tim doprineti smanjenju negativnog uticaja na zemljište, vodu i vazduh, ali i ostvariti uštede na troškovima za odlaganje pepela", kazao je on.

Dodao je da razmatranje upotrebe pepela kao sirovine, u cilju smanjenja eksploatacije prirodnih sirovina, predstavlja jedan od ključnih postulata cirkularne ekonomije.

"Za kompaniju 'Lafarž' Srbija, kao lidera u dekarbonizaciji industrije, podrazumeva se da će uvek podržati ovakve inicijative u nadi da ćemo udruženi i u godinama pred nama graditi napredak za ljude i planetu", izjavio je Knjeginjić.

Generalni direktor kompanije "Moravacem" Siniša Mauhar istakao je da industrija građevinskih materijala ima ključnu ulogu u stvaranju cirkularne ekonomije.

"U kompaniji 'Moravacem', članici CRH Grupe, posvećeni smo razvoju cirkularnih rešenja sa niskim CO2 emisijama za naše kupce. Realizacija ovog ugovora će imati značajan pozitivan uticaj ne samo na prirodno okruženje i lokalnu zajednicu, već će doprineti i stvaranju dodatne vrednosti za učesnike u lancu snabdevanja", kazao je on.

Mauhar je naveo da će strateško partnerstvo sa EPS-om njegovoj kompaniji omogućiti da smanjimo CO2 otisak materijala koje proizvodi.

Potpisivanju ugovora prisustvovali su pomoćnik ministra rudarstva i energetike za međunarodnu saradnju, evropske integracije i upravljanje projektima Jovana Joksimović i državna sekretarka Ministarstva zaštite životne sredine Sara Pavkov.

Prodaja pepela po ovim ugovorima realizovaće se uz ispunjenje određenih uslova među kojima je pribavljanje REACH broja za pepeo i izgradnja i puštanje u rad opreme za preuzimanje pepela, objavio je EPS.

Teme

Prijavite se na newsletter Zelene Srbije

Životna sredina