Web Analytics
VJT: Uhapšeno 15 lica zbog sumnje da su oštetili EPS za 100 miliona dinara - BetaRS

VJT: Uhapšeno 15 lica zbog sumnje da su oštetili EPS za 100 miliona dinara

Hronika | 12.02.2025 | access_time 11:15
VJT: Uhapšeno 15 lica zbog sumnje da su oštetili EPS za 100 miliona dinara
Foto: Beta/Ana Slović
 Po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu pripadnici Uprave kriminalističke policije uhapsili su bivšeg vršioca dužnosti direktora JP Elektroprivrede Srbije (EPS) M.G. i još 14 lica zbog postojanja osnova sumnje da su u periodu od 2018. do 2021. godine izvršenjem različitih krivičnih dela na štetu pomenutog javnog preduzeća, sebi i drugima pribavili imovinsku korist, koju su zatim ubacivali u legalne novčane tokove. 

Glavni javni tužilac VJT u Beogradu Nenad Stefanović rekao je da će protiv ovih lica biti sprovedena istraga zbog postojanja osnova sumnje da su zloupotrebili svoj službeni položaj i ovlašćenja u vezi s javnim nabavkama za JP EPS i oštetili to JP za više od 100 miliona dinara u kom iznosu su sebi i drugima pribavili protivpravnu imovinsku korist, saopštilo je VJT. 

Pojedini okrivljeni terete se i za davanje i primanje mita u vidu novčanih poklona, koje su dalje prikrivali izvršenjem krivičnog dela pranje novca, naveo je Stefanović. 

Tužilaštvo će, kako je dodao, naložiti i pokretanje finansijske istrage protiv osumnjičenih i sa njima povezanih lica. 

"Ovo je tek početak, velike, najavljene akcije na suzbijanju korupcije i u narednim danima očekujem dalje realizacije o čemu će javnost biti blagovremeno obaveštena", saopštio je glavni javni tužilac. 

Pored M.G, po nalogu tužilaštva uhapšeni su koordinator u Sektoru IKT poslova u JP EPS I.M, službenik u ovom sektoru N.S, direktor privrednog društva "Tim Systems" T.A, faktički vlasnik "Tim Systems" A.P. i odgovorno lice u tom privrednom društvu N.V, direktor PD "IntellSec" M.B, direktor PD "HRC Horeca" M.M, kao i K.M, P.G, M.R, I.R. 

Uhapšeni su i rukovodilac Odeljenja za sisteme tehničke zaštite i informatičku bezbenost u Sektoru za automatsku obradu podataka Ogranak RB Kolubara Lj.S, direktor Fudbalskog kluba "Borac" iz Lazarevca D.B. i K.B. 

Osumnjičenima se na teret stavljaju krivična dela "zloupotreba službenog položaja", "zloupotreba položaja odgovornog lica", "pranje novca", "primanje mita", "davanje mita" i "trgovina uticajem". 

Svima je određeno zadržavanje do 48 sati u kom roku će biti privedeni na saslušanje.

Teme