Naučnici proučavaju regeneraciju pljosnatog crva u svemiru
Kineska svemirska stanica uskoro će uvesti novog učesnika u svoje naučne eksperimente u svemiru – planariju, stvorenje poznato po izuzetnim sposobnostima regeneracije, izvestila je Kineska medijska grupa, a prenosi Sinhua.
Planarije su pljosnati crvi sa evolutivnom istorijom dugom preko 520 miliona godina i jedan su od najčešće korišćenih eksperimentalnih modela u biološkim istraživanjima. Ovi organizmi imaju neverovatnu sposobnost obnove tkiva: ako se preseku na dva dela, svaki segment može regenerisati mišiće, kožu, creva, pa čak i ceo mozak – i taj proces može se ponavljati neograničeno.
Istraživanje planarija ima značajne implikacije na razumevanje ljudskih ćelijskih mehanizama u borbi protiv starenja i produženju životnog veka, saopštio je Centar za primenjenu tehnologiju i inženjering u svemiru pri Kineskoj akademiji nauka.
Naučnici planiraju da proučavaju kako svemirsko okruženje utiče na regenerativne procese i fiziološko ponašanje planarija. Takođe će istraživati molekularne mehanizme koji stoje iza efekata svemira na regeneraciju ovih organizama, čime će doprineti napretku u oblasti regenerativne biologije.
Ova inicijativa usledila je nakon uspešnog uključivanja ribe-zebrice i voćnih mušica u naučne eksperimente sprovedene na kineskoj svemirskoj stanici.
Naučnici koriste ribe-zebrice za istraživanje uticaja mikrogravitacije na proteine mišića i kostiju kod kičmenjaka, dok eksperimenti sa voćnim mušicama pomažu u proučavanju njihovog rasta, razvoja, pokretljivosti i bioloških ritmova u uslovima svemirske mikrogravitacije i smanjenog magnetnog polja.