Eko straža predala pismo delegaciji EU da se projekat Jadar izuzme sa liste strateških projekata
Udruženje građana Eko straža predalo je danas pismo predstavnicima Evropske unije u Srbiji sa zahtevom da se projekat ekspolatacije litijuma u okolini Loznice "Jadar" izuzme iz liste strateških projekata za kritične sirovine van EU, a ako se to ne učini najavljuju se protesti.
Predsednik Eko straže Bojan Simišić je kazao novinarima ispred zgrade delegacije EU, posle uručenja pisma, da je za dva dana prikupljeno 102.000 potpisa građana koji su protiv rudarskog projekta "Jadar".
Naveo je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nagovestio šta će biti na sednici kad EU bude odlučivala o listi strateških projekata EU za kritične sirovine u zemljama van EU, odnosno da će projekat iskopavanja litijuma u Jadarskoj dolini biti proglašen strateškim projektom, i da Eko straža preventivno reaguje.
Reditelj i profesor na Fakultetu dramskih umetnosti Stevan Filipović je naveo da su prvo hteli da se obrate domaćim institucijama, ali su se odlučili za delegaciju EU zbog "fantomskog" nestanka oko 60.000 potpisa o ukidanju rijalitija i dodao je da se protiv projekta "Jadar" bore od 2022. godine.
"Od oktobra prošle godine bilo je nekoliko sednica Evropskog parlamenta u kojima se pričalo o ovome projektu, izneseni su argumenti o ekološkim i ekonomskim, ali i socijalnim problemima u Srbiji. Ukoliko se ovaj projekat proglasi projektom od strateškog značaja za EU, izaći će na videlo da su bile koruptivne radnje unutar EU", kazao je naučni saradnik Instituta ekonomskih nauka Aleksandar Matković.
Dodao je da je prošle nedelje bilo hapšenja u Evropskom parlamentu povodom ilegalnog lobiranja.
"Ukoliko se Vučić direktno uključio u lobiranje ovog projekta onda mi svedočimo presedanu gde predsednik jedne države se meša u radnje odbora za kritičke sredine kako bi sproveo projekat protiv kog se buni celo stanovništvo Srbije", kazao je Matković.
Udruženje Eko Straža navelo je u pismu da odluka o eksploataciji prirodnih resursa, kao što je litijum u Jadarskoj dolini, mora biti doneta samo u skladu sa voljom naroda Srbije, jer je u pitanju životna sredina koja pripada Srbiji i njenim građanima.
Ukazano je da se takve odluke ne mogu donositi na temelju interesa pojedinaca, korporacija, niti spoljnog pritiska ili političkih kalkulacija i da nikakvi strateški interesi van granica Srbije, bez obzira na to ko ih predstavlja, ne smeju ugroziti suverenitet i pravo građana da odlučuju o sopstvenoj sudbini.
Naglašeno je da pitanje budućnosti Srbije "nije pitanje jednog čoveka, niti bilo koje spoljne institucije, već je pitanje građana Srbije, koji imaju pravo da se izjasne o projektima koji utiču na njihov svakodnevni život".
"Smatramo da je jedino ispravno da se poštuje javno mnjenje kao i mišljenje domaće stručne javnosti, ekoloških organizacija i najvažnije - volja samih građana Srbije", navela je Eko straža.
Ukazano je da EU, kao zajednica koja se zalaže za demokratske vrednosti, ljudska prava i zaštitu životne sredine, treba da poštuje suverenitet i onih država koje nisu njene članice.
"U tom smislu, smatramo da EU nije nadležna da donosi odluke koje se tiču prirodnih resursa i ekoloških pitanja u zemlji koja nije članica Unije, a naročito da to ne može činiti bez direktnog uključivanja građana Srbije u proces odlučivanja", piše u pismu.
U pismu se podseća na protest protiv projekta "Jadar" 10. avgusta 2024. godine, kada se u Beogradu skupilo 50.000 ljudi i na represivne mere prema ekološkim aktivistima tokom prošle godine.
"Ekološki aktivisti koji se bore za održivu budućnost i očuvanje prirodnih resursa, često su izloženi pretnjama, pritiscima i pravnim postupcima režima. Takve represivne metode ne samo da potkopavaju demokratske vrednosti, već i ugrožavaju napore ka očuvanju naše planete", navedeno je u pismu.
Eko straža smatra da EU treba da hitno deluje i osudi takve postupke, a da pruži podršku onima koji se bore za pravdu i očuvanje životne sredine.
Istaknuto je da se umesto toga, projekat "Jadar", koji je država Srbija ukinula u januaru 2022. godine, ponovo vraća, zbog čega Eko straža zahteva da se taj projekat skine s liste strateških projekata za kritične sirovine van EU.
"Ukoliko to ne bude slučaj, nastavićemo sa velikim anti-litijumskim protestima u Srbiji i to ne samo na adresi srpskih institucija, već i na adresi institucija EU", upozoreno je u pismu.