Kompanija Rio Tinto demantovala tvrdnje iznete na skupu Odustanite od projekta Jadar
Kompanija "Rio Tinto" saopštila je večeras da je na konferenciji za novinare "Odustanite od projekta Jadar" akademske zajednice Srbije i studenata u blokadi, koji traže od Evropske komisije da odustane od tog projekta, iznet niz netačnih, neproverenih i nenaučnih informacija.
Akademska zajednica Srbije i studenti u blokadi najavili su da će sutra predati zahteve delegaciji Evropske unije (EU) u Beogradu da Evropska komisija odustane od proglašenja projekta "Jadar" kao strateškog projekta za zemlje izvan EU.
Kompanija "Rio Tinto" je, reagujući na izveštaj sa te konferencije za novinare, navela da ostaje dosledna svom pristupu "zasnovanom na nauci, dijalogu i odgovornom poslovanju"
Ocenili su da je jedino kroz stručnu analizu baziranu na tačnim, proverenim i istinitim činjenicama moguće voditi argumentovan dijalog i da svako iznošenje dezinformacija i neistina narušava integritet i kredibilitet akademskog dijaloga zasnovanog na naučno dokazivim činjenicama.
"Sa žaljenjem konstatujemo da su na današnjoj konferenciji 'Odustanite od projekta Jadar' pojedini predstavnici akademske zajednice, koji se protive realizaciji projekta 'Jadar', ponovili niz neistina i dezinformacija koje su već u više navrata demantovane naučnim činjenicama", navela je ta kompanija.
Odgovarajući na pojedine tvrdnje sa te konferencije za novinare, "Rio Tinto" navodi da ne postoje bilo kakve dokazane štetne posledica u vidu kontaminacije voda i zemljišta na lokacijama na kojima su rađena geološka istraživanja za projekat "Jadar".
"Netačno je da 'usevi neće moći da se gaje pored rudnika u dolini Jadra', budući da je planirani rudnik podzemni i poljoprivredne aktivnosti mogu neometano da se nastave na površini. Netačno je da 'eksploatacija litijuma iz tvrdih stena, nema dugoročnu perspektivu', u prilog tome govori odluka Evropske komisije da na listu strateških projekata na teritoriji EU stavi i litijumske projekte koji bi eksploatisali litijum iz čvrste stene", tvrdi ta kompanija.
Prema njihovim rečima, netačno je i da se izrađuju tri odvojene studije uticaja na životnu sredinu kako bi se prikazao "umanjeni uticaj".
"Ovakva izjava ignoriše činjenicu da rudnik, hemijsko postrojenje i odlagalište otpada predstavljaju tri zasebne funkcionalne celine koje kao takve potpadaju pod ingerenciju različitih ministarstava i ishodovanje dozvola za koje se realizuje pod različitim zakonima", naveli su iz "Rio Tinta".
Dodali su da je netačno predstavljen mogući uticaj poplava na zonu rudnika, kao i da je netačno da "transfer zagađenja" može da se prenese u nizvodni deo, u Mačvu, odnosno da hidrogeološka istraživanja i studije potvrđuju da nivo podzemnih voda u tom području nije povezan sa sezonskim poplavama.
"Centralni kompleks projekta 'Jadar' smešten je na prirodnoj rečnoj terasi, na kotama između 139 i 174 metra nadmorske visine, što ga čini bezbednim čak i u slučaju ekstremnih poplava koje se statistički dešavaju jednom u 10.000 godina. Ni najgori mogući poplavni talas ne može ugroziti planiranu lokaciju rudnika", navedeno je u saopštenju.
Kompanija navodi i da je netačna tvrdnja o netransparentnosti poslovanja "Rio Tinta", dodajući da su u svakom trenutku sve zainteresovane strane pozivali na dijalog, da posete projekat i da pitaju sve što ih zanima.
"Javnosti su stavljeni na uvid nacrti Studija o uticaju na životnu sredinu projekta 'Jadar'. Mnogi naučni radnici prisutni na današnjoj konferenciji poput Dragane Đorđević, kontinuirano su odbijali da pročitaju bilo koju vrstu studija koju je radila kompanija, kao i bilo kakvu vrstu dijaloga uključujući i mogućnost da kompaniji postave argumentovana pitanja i iznesu svoje zabrinutosti", piše u saopštenju.
Naveli su da razumeju i uvažavaju zabrinutost studenata, građana i pojedinih predstavnika akademske zajednice, ali pozivali sve da "u cilju očuvanja akademskog integriteta preuzmu odgovornost za izgovoreno".
Pozvali su i sve zainteresovane na dijalog zasnovan "na naučno dokazanim činjenicama koje se baziraju na šest i po godina rada više od 100 domaćih i međunarodnih stručnjaka i više od 23.000 bioloških, fizičkih i hemijskih analiza zemljišta, vode, vazduha i buke".
Prema njihovim rečima, odluka Evropske komisije da identifikuje 47 strateških projekata u oblasti kritičnih sirovina još jednom potvrđuje važnost litijuma za energetski sektor i industrijski razvoj.
"Pored toga, jasno pokazuje da je za EU prioritet eksploatacija strateških resursa na sopstvenoj teritoriji i da su navodne tvrdnje o neokolonijalnom odnosu prema resursima Srbije samo deo agresivne kampanje dezinformacija koja se vodi protiv litijuma u Srbiji", piše u saopštenju.
Dodali su da Evropska unija svojim potezima jasno pokazuje da razvoj litijumskih projekata ne posmatra kao rizik, već kao priliku za održiv razvoj, ekonomsku konkurentnost i stratešku sigurnost, sprovođenjem tih projekata u skladu sa najvišim standardima EU.