Studija otkriva genetske tajne vrste zmije koja ima samo ženke
Tehnologija
| 07.04.2025
|
access_time
11:35
Foto: Xinhua
Rezultati su objavljeni početkom aprila u časopisu Naučni napredk (Science Advances), a studiju je sprovela ekipa iz Biološkog instituta u Čengduu, koji je deo Kineske akademije nauka, prenosi Sinhua.
Zmija saksija (lat. Indotyphlops braminus), jedna od najmanjih zmija na svetu - dugačka manje od 20 cm - dobila je ime po tome što često obitava u zemljištu saksijskih biljaka. Za razliku od većine životinja, sve poznate jedinke ove vrste su ženke i mogu se razmnožavati bez mužjaka.
Koristeći tzv. multi-omiks tehnike (kombinovanje više nivoa bioloških podataka kao što su genomi, transkripti i proteini), tim na čelu sa istraživačem Li Džiatangom otkrio je da je genom predaka ove zmije prošao kroz brzu specijaciju (nastanak nove vrste) pre oko 41 milion godina, kada je došlo do spajanja različitih hromozoma.
Naučnici su otkrili da su neki geni zmije, odgovorni za borbu protiv bolesti i proizvodnju spermatozoida, postali neaktivni. Čini se da te promene omogućavaju skladan rad različitih delova DNK, što ženkama ove vrste omogućava uspešno razmnožavanje bez mužjaka.
Posebni geni za"opravku DNK", kao što su ALKBH2 i MDC1, rade pojačano u jajnicima ovih zmija, ponašajući se kao kontrolori kvaliteta, kako bi obezbedili uspešno razmnožeavanje sa jednim roditeljem. To pomaže u održavanju zdravog potomstva iako nema uobičajenog genetskog mešanja koje se događa kkada su prisutna dva roditelja.
Otkrivanjem genetskih mehanizama koji stoje iza isključivo ženskog razmnožavanja zmije saksije, ova studija dovodi u pitanje tradicionalna shvatanja da aseksualna (nespolna) reprodukcija nužno vodi ka evolutivnom ćorsokaku. Naprotiv, pruža novu perspektivu o tome kako vrste koje se sastoje isključivo od ženki mogu očuvati genetsku raznovrsnost i prilagoditi se raznovrsnim okruženjima bez doprinosa mužjaka, rekao je Li.