Dodao je da su studenti odradili veliku stvar i da su pokrenuli promene u društvu, ali da je za poslednji korak i dolazak do prelazne vlade neophodno da se u taj proces uključe političke stranke.
"Političke stranke su ustavna kategorija, a predstavnička demokratija je konstanta. Nećemo valjda da pravimo kibuce ili da budemo kao Severna Koreja", rekao je Jovanović.
Naglasio je i da je negativna priča o politici veštački plasirana iz određenih centara i da jer nekome tako odgovara.
"Ovakve stvari i ovakve krize se u normalnim društvima rešavaju izborima. Naravno, podrazumeva se da ti izbori budu fer i pošteni, slobodni i demokratski. Toga u Srbiji nema. Da bi do toga došli, međukorak je prelazna vlada čiji bi zadatak bio da obezbedi te i takve uslove", podvukao je Jovanović.
Istakao je i da su Niški i Novosadski univerzitet to potvrdili, a da su i Kragujevački i Novopazarski na tom tragu.
"Čeka se Beogradski univerzitet kako bi se kompletirala ta strana, a onda predstoje dva koraka. Prvi predstavlja tehnički deo oko sastava i takvih stvari, a drugi bi bio ozbiljna građanska neposlušnost kako bi se na vlast izvršio pritisak da pristane na prelaznu vladu", objasnio je Jovanović.
Dodao je i da čestita studentima koji biciklima idu do Strazbura, ali da misli da to neće doneti željeni rezultat.
"Mora se identifikovati šta je to što najviše boli režim i onda krenuti u akcije", zaključio je Jovanović.
Predrag Voštinić iz kraljevačkog Lokalnog fronta primetio je da je vlast počela sve ozbiljnije da primenjuje nasilje i represiju, ali da su se ljudi oslobodili straha.
"Društvene promene koje su studenti izneli sada treba pretvoriti u političke", rekao je Voštinić.
Foto: BETA/Milos Miskov
Đorđe Pavićević iz Zeleno-levog fronta je na pitanje da li je do promena moguće doći bez međunarodnog pritiska na vlast rekao da je sa njim mnogo lakše.
Dodao je da on već postoji i da evropske stranke leve orijentacije pružaju podršku promenama i kritikuju vlast u Srbiji.
"Ono što je bitno je da se jasno definiše i odredi manadt te prelazne vlade i kapacitet da sprovede reforme. Takođe, jako je bitno da niko ne bude favorizovan", zaključio je Pavićević.
Foto: BETA/Milos Miskov
Potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić izjavila je da je predlog opozicije o prelaznoj vladi, koji je nedavno predstavljen javnosti u skupštini Srbije, otvoren i inkluzivan i da bi svi zainteresovani mogli da daju svoje predloge, da se uključe, a sve kako bi najšira javnost postigla konsenzus.
Ona je otvorenoj tribini "Ima li prolaza do prelazne vlade?", koju organizuje nedeljnik "Vreme" u Dorćol placu istakla da su sa ovim predlogom o prelaznoj vladi izašli posle dugo vremena i analize, a osluškujući i uporednu praksu u krizama u drugim državama.
"Došli smo do tog rešenja koje smo predstavili u Narodnoj skupštini… Za nas je najmanje bitno kako bi se to telo zvalo, to je prelazna vlada, da li će se zvati ekspertska, univerzitetska ili kako god. Potrebno nam je jedno telo koje bi bilo izlaz iz ove društvene krize i koje bi u najkraćem roku, po našoj proceni od šest do devet meseci, pripremilo uslove za demokratske, fer i slobodne izbore i za ispunjenje studentskih zahteva, a koje bi uspostavilo i specijalno tužilaštvo za visoku korupciju sa svojom tužilačkom policijom koje između ostalog služi i tome da se ispune studentski zahtevi", rekla je Tepić.
Dodala je da bi to tužilaštvo trebalo da ispita i druge slične projekte vlasti koji su pod opravdanom sumnjom da su "duboko koruptivni".
Tepić je navela i da je predlog o prelaznoj vladi "takođe važan jer podrazumeva i posebno brigu za zaposlene u obrazovanju koji su dramatično oštećeni i koji su podneli neverovatnu žrtvu".
Kada se govori o izbornim uslovima, Tepić je navela da su tu ključna dva momenta.
"Jedan su slobodni mediji, pre svih RTS, kao i čišćenje biračkog spiska. Ne postoji nikakav eksterni kontrolni uvid u to kako smo došli do fantomskih birača", zaključila je Tepić.
Redovni profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu Tanasije Marinković istakao je da elaboracija projekta prelazne vlade podrazumeva da već sada imamo jasnu predstavu šta će ta vlada raditi svakog od tih 180 dana, ukoliko bude oročena na šest meseci.
Istakao je da nije pitanje to "kojih će 25 ministara biti u prelaznoj vladi", već da im već sada "trebaju timovi za svaki od ključnih ministarstva".
"Trenutno sed nalazimo u fazi elaboracije tog projekta, posle kojeg ide realizacija", istakao je Marinković.
Dodao je da projekat prelazne vlade mora, zbog društvenog pritiska, da se oroči na šest meseci.
"Ako je to projekat od 180 dana mi moramo, već sada ili na kraju faze elaboracije, da znamo šta radimo prvog i šta radimo tog poslednjeg 180. dana. Prelazna vlada bi formalno-pravno značila da skupština usvoji taj predlog vlade uz društveni pritisak i na njoj je da usvoji i paket neophodnih zakona koji se tiču izbora i reformi u pravosuđu da bi se ubrzalo procesuiranje slučajeva koji se tiču odgovornosti za urušavanje nadstrešnice", podvukao je Marinković.
Foto: BETA/Milos Miskov
Naglasio je da "ulica sama po sebi nije dovoljna".
"Ovaj vid borbe mora da se nastavi, ali nije dovoljan jer on (Aleksandar Vučić) vidi da njegov sistem i dalje funkcioniše. To što deca ne idu u škole, to je njega ne interesuje. Mislim on već inače putem svojih medija truje i uništava kulturu i moral ovog društva", rekao je Marinković.
Istakao je i da su se "jedino prosvetari od javnih službi pobunili".
"Zato će njegov sistem nastaviti da funkcioniše, ukoliko mi uz ovu taktiku koju sada imamo ne dodamo još neke", zaključio je Marinković.