Vlasti SAD zamrzle 2,2 milijarde dolara subvencija univerzitetu Harvard
Svet
| Izvor: Beta-AFP
| 15.04.2025
|
access_time
07:50
Harvard, kao i drugi američki univerziteti, bio je mesto mobilizacije studenata protiv izraelskog rata u Pojasu Gazi, a sada je na meti Bele kuće od povratka Trampa na vlast.
"Zajednička radna grupa za borbu protiv antisemitizma najavljuje zamrzavanje 2,2 milijarde dolara višegodišnjih subvencija", navodi se u saopštenju američkog Ministarstva obrazovanja i dodaje da sledi i zamrzavanje "višegodišnjih ugovora u vrednosti od 60 miliona dolara".
"Poremećaj učenja koji je mučio studentske gradove poslednjih godina je neprihvatljiv. Uznemiravanje jevrejskih studenata je nepodnošljivo. Vreme je da elitni univerziteti ozbiljno shvate problem i obavežu se na značajne promene ako žele da nastave da imaju koristi od podrške poreskih obveznika", navodi se u saopštenju.
Američka vlada je krajem marta saopštila da razmatra da prestižnom univerzitetu oduzme oko devet milijardi dolara saveznog finansiranja posle "sveobuhvatne revizije", optužujući ga da je dozvolio da "antisemitizam" cveta u njegovom studentskom gradu.
Vlada SAD je početkom aprila uputila nekoliko zahteva rukovodstvu Harvarda, uključujući ukidanje politike usmerene na promovisanje različitosti i promene programa koji "podstiču antisemitsko uznemiravanje", navodi se u pismu koje je preneo list Vašington post (The Washington post).
U pismu studentima i profesorima, predsednik Univerziteta Alan Garber naveo je da Harvard "neće odustati od svoje nezavisnosti i svojih Ustavom zagarantovanih prava".
"Nijedna vlada, bez obzira na stranku na vlasti, ne bi trebalo da diktira privatnim univerzitetima šta moraju da predaju, koga mogu da upišu i zaposle ili o kojim predmetima mogu da sprovode istraživanja", navodi se u njegovom pismu.
Teme
Povezane vesti
Svet
Ekonomija
Dnevni evropski servis
Šta drugi čitaju
Pročitajte vise
Kosarka
Sferopulos: Sudije su odlučile utakmicu
pre 47 minuta