Macut: Zaštita prirode i zelene agenda među prioritetima Vlade Srbije
Mandatar za sastav Vlade Srbije Đuro Macut izjavio je danas da će zaštita prirode i zelana agenda biti među prioriteta buduće vlade.
"Srbija više nije zemlja koja kasni za ekološkim trendovima. Srbija je zemlja koja preduzima konkretne korake i gradi sistem, zemlja koja razume da je zelena agenda jedina agenda koja obezbeđuje čistu vodu, zdrav vazduh, plodnu zemlju i kvalitetan život", rekao je on predstavljajući poslanicima program nove Vlade.
On je podsetio da je budžet Ministarstva zaštite životne sredine već povećan više od četiri puta u poređenju sa 2020. godinom i da je 2024. dostigla rekordnih 23 milijarde dinara.
Naglasio je i da se trenutno realizuje jednu od najvećih investicija u komunalnu infrastrukturu u istoriji zemlje, istakavši da se gradi osam regionalnih centara za upravljanje otpadom, koji će obuhvatiti više od dva miliona građana u 55 opština.
"Infrastruktura za kanalizaciju se proširuje, preko 50 kilometara mreže je završeno tokom 2024. godine, a 330 kilometara je u izgradnji u 11 lokalnih samouprava", kazao je Macut.
Pema njegovim rečima, istovremeno je u toku izgradnja ili rekonstrukcija postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, koja obuhvatiti sedam gradova i opština, čime će se obezbediti da tu uslugu dobije više od 460.000 stanovnika.
Macut je naglasio da je značajan i projekat unapređenje kvaliteta vazduha zbog čega se u šest visokozagađenih gradova gase stare kotlarnice na mazut i ugalj i prelazi na toplotne pumpe, biomasu ili sistem daljinskog grejanja.
Mandatar je naglasio da energetika predstavlja temelj razvoja svake zemlje zbog čega će se prioriteti Vlade Srbije usmeriti ka izgradnji novih proizvodnih kapaciteta ulaganjima u prenosnu i distributivnu mrežu, diversifikaciji izvora i pravaca snabdevanja i unapređenja energetske efikasnosti.
Ukazao je da je trenutno najznačajniji strateški projekat izgradnja revirzibilne hidroelektrane "Bistrica", koja će služiti kao prirodna baterija za balansiranje električne energije iz obnovljivih izvora.
"U partnerstvu sa kompanijama Južne Koreje i Sjedinjenih Američkih Država, gradimo i solarne elektrane sa baterijskim skladištima", naveo je on.
Dodao je da će do 2020. Elektroprivreda Srbije značno smanjiti zavisnost od uvoza energije, naročito u sušnim godinama.
"Vetropark Kostolac biće završen 2025. godine, a nova postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova u termoelektrani Nikola Tesla će omogućiti da 90 odsto termokapaciteta bude usklađeno sa ekološkim standardima", kazao je Macut.
Naglasio je da se diversifikacija izvora snabdevanja nastavlja izgradnjom gasnih interkonekcija sa Severnom Makedonijom i Rumunijom, ali i proširenjem skladišta u Banatskom Dvoru.
Prema njegovim rečima, planirana je izgradnja gasnih elektrana u Nišu i Novom Sadu, a do 2027. biće završen i naftovod ka Mađarskoj, kao i skladištenje naftnih derivata u Smederevu, kapaciteta 120.000 metara kubnih.