Web Analytics
Veselinović: Radnike koji odbiju odlazak na mitinge SNS-a, nema ko da zaštiti ako dobiju otkaz - BetaRS

Veselinović: Radnike koji odbiju odlazak na mitinge SNS-a, nema ko da zaštiti ako dobiju otkaz

Društvo | 18.04.2025 | access_time 11:55
Veselinović: Radnike koji odbiju odlazak na mitinge SNS-a, nema ko da zaštiti ako dobiju otkaz
Foto: Beta/Miloš Miškov
 Poslanik u Skupštini i predsednik Udruženja sindikata Srbije "Sloga" Željko Veselinović izjavio je danas da radnike u državnim i javnim preduzećima i institucijama, koji trpe pritiske poslovodstava da odlaze na mitinge Srpske napredne stranke (SNS), nema ko da zaštiti.


Oni se zbog toga pod imenom i prezimenom retko o tome javno izjašnjavaju, iz straha da ne dobiju otkaz ugovora o radu, rekao je Veselinović za agenciju Beta.

"Znamo da već deset godina postoji praksa pozivanja, pretnji i ucena i na kraju plaćanja dnevnica zaposlenima za dolazak na mitinge SNS-a. To se redovno praktikuje u državnim preduzećima i institucijama, ali svi koji su o tome javno pričali ostali su bez posla", rekao je Veselinović povodom objavljivanja novih 110 firmi i ustanova iz kojih su radnici Pokretu Kreni-Promeni prijavili da su ucenjivani uoči svih mitinga predsednika Aleksandra Vučića i njegovog SNS-a.

Time je ukupan broj institucija i preduzeća iz kojih je, uz zaštitu identiteta radnika, prijavljena zloupotreba moći radi prisilnog organizovanja prisustva građana na stranačkim mitinzima SNS-a, popeo na 410.

Najviše prijava stiglo je, naveo je pokret Kreni-Promeni iz centara za socijalni rad, škola, predškolskih ustanova i zdravstvenih centara, među kojima je dosta i sa Kosova, gde se zaposleni ucenjuju, pre svega neprodužavanjem ugovora o radu na određeno vreme, dok se za neke institucije navodi i da su rukovodioci sastavljali spiskove korisnika socijalne pomoći, koji su pod pritiskom odvođeni na mitinge.

Veselinović je rekao da opozicione stranke nisu napravile mehzam da zaštite radnike u slučaju da odbiju da odu na mitinge i postanu "političke žrtve".

On je rekao da veruje da firmi u kojima je bilo pritisaka "ima, ne 410 nego 1.410, jer od kada su učestali mitinzi SNS-a svaka firma i institucija dobije kvotu koliko radnika treba da pošalje na te skupove, pa ih agitatori SNS-a pritiskaju".

U posldnje vreme, prema njegovim rečima, primetno je, ipak da agitatori SNS-a zaobilaze one za koje znaju da će "pružiti veliki otpor, ili se šale i nude da dođu na skup".

"Opozicione stranke ništa nisu uradile da pomognu radnicima koji su zbog javnog objavljivanja pritisaka postali političke žrtve i dobili otkaz. Predlagao sam, kada smo na opštim izboma nastupali u Savezu za Srbiju od 2018. do 2021. i u Ujedinjenima za pobedu Srbije 2022, da osnujemo fond i finansijski pomognemo žrtvama političkog progona, ali niko nije bio zainteresovan", rekao je Veselinović.

Dodao je da "Sloga" brine o svojim aktivistima, ali da nema dovoljno novca da bi mogla da pomogne svima koji trpe pritisak i javno bi to rekli pod uslovom da dobiju pomoć, u slučaju da dobiju otkaz.

"Poznat je slučaj radnika Gradske čistoće, Bogosava Nešovića, koji nije želeo da ide na otvaranje autoputa 'Miloš Veliki' 2019. ili 'uzbunjivača' Aleksandra Obradovića iz fabrike 'Krušik' u Valjevu koji su ostali bez posla i 'obeleženi' su, što im onemogućava da nađu novi posao", rekao je Veselinović.

Po zakonu, kako je rekao, radnici koji odbiju da idu na miting ne mogu da se otpuste sa posla "ali uvek im nešto nađu, kao  Nešoviću i daju otkaz, pa se taj čovek još sudi".

"Direktor Gradske čistoće u Beogradu Marko Popadić, tužio je i mene zbog Nešovića i tražio više miliona dinara, ali je izgubio spor. Nešoviću smo pomagali finansirajući troškove advokata, ali nemamo dovoljno novca za sve. Takvim ljudima bi trebalo dodeliti neke funkcije u strankama, ili na višem nivou, kako bi nastavili borbu protiv zloupotrebe vlasti i korupcije", rekao je Veselinović.

Istakao je da aktivisti sindikata "Sloga" nemaju problema sa takvim pozivima, jer "agitatori SNS-a znaju na čijoj su strani i ne pozivaju ih".

Veselinović je rekao da bi stranke mogle da za fond solidarnosti izdvoje iz tekućih mesečnih priliva koji su, zavisno od broja poslanika i odbornika u skupštinama, viši i od 100.000 evra, ali da za sada nisu doneli takvu odluku.

Predsednik Saveza samostalnih sindikata Beograda Dragan Todorović rekao je da je "nesporno" da pritisci postoje, posebno na zaposlene na određeno vreme.

"Prema Zakonu o radu pritisak i otkaz su nezakoniti, kao i bavljenje politikom u preduzeću ili instituciji. Radnici o tome pričaju, ali se plaše da to stave na papir, a sindikat bi mogao, pre svega da opomene poslovodstvo", rekao je Todorović.

Dodao je da, u slučaju da poslovodstvo šikanira radnika koji je odbio da ode na miting, sindikat može da pruži i pravnu pomoć.

Teme

Novo

Dnevni evropski servis

Šta drugi čitaju

Scena

Dogodilo se

Zabava