"Svaki narod ima trenutke kada mora da izabere: da ostane u udobnoj stagnaciji ili da se suoči sa potrebom za dubokom i hrabrom promenom. Zemlja je upravo u takvom trenutku – na raskrsnici između starog sistema i nove evropske budućnosti", rekao je Mickoski na Okruglom stolu o izazovima i prednostima Plana rasta Zapadnog Balkana.
Istakao je da Plan rasta i Reformska agenda nisu samo uslov za integraciju, već su instrument za oporavak makedonskog društva.
"Integracija i rast su naš kompas, ali reforme moraju biti naše odluke, naše politike, naše nacionalno sazrevanje", rekao je premijer Severne Makedonije.
Ocenio je da je korupcija u Severnoj Makedoniji sistemski problem, a ne individualna devijacija.
"Budimo otvoreni i iskreni – korupcija kod nas nije samo pojava, ona je deo načina na koji funkcionišu određeni delovi društva. To je sistem koji sam sebe štiti. Ako želimo da budemo u Evropskoj uniji, ako želimo rast, moramo da srušimo taj sistem", rekao je Mickoski.
Prema premijeru Severne Makedonije, njegova vlada je "nasledila situacije u kojima se građanin oseća poniženim, bespomoćnim, prinuđen da 'plati da dobije' – bilo da se radi o zdravstvenoj zaštiti, pravnoj zaštiti, ili bilo kakvoj administrativnoj usluzi".
"Takva država ne može da napreduje. I što je još više zabrinjavajuće, institucije koje bi trebalo da se bore protiv korupcije – tužilaštvo i sudstvo – često su neme, neefikasne ili pod političkim uticajem. Reforme u sektoru pravosuđa su najhitnije. Bez njih sve druge reforme su bezvredne", rekao je Mickoski.
Na okruglom stolu o izazovima i prednostima Plana rasta Zapadnog Balkana, koji se održava u zgradi Vlade Severne Makedonije, govorili su i makedonski ministar za evropska pitanja Orhan Murtezani i švedska ambasadorka u Skopllju Ami Larson Jain (youtube.com/watch?v=JiGUqzHXRcc&t=1214s).