Dubai čokolada izazvala nestašicu pistaća širom sveta
Velika popularnost Dubai čokolade, poslastice punjene kremom od pistaća, dovela je do velikog pada ponude pistaća u celom svetu, što dodatno pogoršava njegovu nestašicu i porast cena, piše Fajnenšel Tajms (Financial Times).
Čokolade, koje su punjene kremom od pistaća i rendanim kadaifom - specijalnim testom - prvi put su izašle u javnost 2021. godine, a u promet ih je pustio emiratski proizvođač čokolade "Fiks" (FIX).
Ova čokolada postala je hit na društvenim mrežama, naročito na TikToku, u decembru 2023. godine, gde jedan video u kom se nalazi ima više od 120 miliona pregleda.
Razni proizvođači čokolade širom sveta pokušali su da naprave replike čokolade, a cene čokolade u Velikoj Britaniji su zbog navale porasle sa oko 780 na oko 1060 dinara za pola kilograma, navode stručnjaci.
Ova vrsta čokolade švajcarskog "Linta" (Lindt) košta oko 10 funti za 145 grama, što je oko 1400 dinara, kao i duplo više od cena drugih čokolada u ponudi ovog proizvođača.
Ipak, potrošači su uporni u nameri da je probaju, tako da prodavnice ponekad moraju da ograniče broj čokolada koji jedan potrošač može da kupi, a pojavljuju se i drugi proizvodi, poput uskršnjih čokoladnih jaja punjenih kremom od pistaća.
Zalihe pistaća su već dugo u padu nakon loše berbe u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) tokom prošle godine, vodećem izvozniku orašastih plodova.
Takođe, američki pistaći, koji se u svetu najviše izvoze, bili su kvalitetniji nego inače, tako da je ostalo manje jeftinijih plodova koji se inače prodaju kao deo sastojaka za ovu čokoladu.
Iran, drugi najveći proizvođač pistaća na svetu, izvezao je 40 odsto više pistaća u Ujedinjene Arapske Emirate (UAE) od oktobra prošle do marta ove godine nego što je izvezao tokom čitave godine, tvrde iz uprave carina Irana.
Ova nestašica predstavlja veliki preokret u odnosu na 2023. godinu, kada je svetska ponuda pistaća premašila potražnju i izazvala pad cena, tvrde stručnjaci.
U američkoj saveznoj državi Kaliforniji, neki proizvođači su počeli da umesto badema sade pistaće u poslednjih nekoliko godina kako bi se snizile cene badema.
Ipak, stabla koja su sada posađena će početi da rađaju tek u septembru, a za to vreme proizvođači čokolade tvrde da ne mogu da proizvedu dovoljno punjenih čokolada.
Ljubitelji čokolade već pate od smanjenja ponude kakaa, koja je cene čokolade povećala skoro tri puta tokom prošle godine, kada su razne bolesti i vremenske nepogode pogodile žetvu ove biljke.
Proizvođači su tada prodavali tanje i lakše table čokolade izrađene po receptima u kojima se koristi manje kakaa.
Iz "Fiksa" navode da, iako je bilo neverovatno da je kompanija inspirisaa, kako tvrde, pokret u proizvodnji čokolade, ova kompanija izražava zabrinutost da drugi proizvođači eksploatišu njhovu ideju i brend kako bi odvukli kupce.
"Fiks" ne prodaje svoje čokolade van UAE i prodaje ih samo dva sata dnevno.
Proizvođači tvrde da su preopterećeni potražnjom za Dubai čokoladom otkako su ih uveli u ponudu, kao i da se potražnja za njima ne smanjuje.