Foto: Beta/Milos Miskov
Parastos su služili sveštenici te crkve i drugih hramova Beogradskog namesništa beogradsko-karlovačke Arhiepiskopije SPC.
Foto: Beta/Milos Miskov
Udruženje porodica stradalih i nestalih "Suza" i druga udruženja, su 30. godišnjicu proterivanja Srba s područja Zapadne Slavonije obeležili i polaganjem venaca i cveća u Tašmajdanskom parku na spomenik srpskim žrtvama ratova na području bivše Jugoslavije.
Foto: Beta/Milos Miskov
Ova godišnjica se obeležava i u Republici Srpskoj, gde je najveći broj izbeglih iz Zapadne Slavonije. Po tradiciji, se posle parastosa, spuštaju u reku Savu venci sa mosta u Gradiški, preko kojeg su u prva dva dana maja 1995, krenuli u izbeglištvo. Taj most se sada naziva i Most spasa.
Foto: Beta/Milos Miskov
U znak sećanja na žrtve i nestale osobe u Bljesku, parastos se, poslednje subote u maju, služi i u manastiru Krušedol, na Fruškoj gori, gde se tom prilikom održava crkveno-narodni sabor "Krušedolska zvona".
Foto: Beta/Milos Miskov
Hrvatske snage su 1. i 2. maja 1995. godine izvele vojnu operaciju "Bljesak" u Zapadnoj Slavoniji koja je tada bila u sastavu Republike Srpske Krajine i pod zaštitom UN.}image7}
Po podacima Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas", za samo 36 časova tokom "Bljeska" iz Zapadne Slavonije proterano je 15.000 Srba, ubijeno 283 ljudi, od kojih 114 civila, među kojima i 12 dece.