Web Analytics
Novinari u Srbiji dočekuju Svetski dan slobode medija uz smanjenje medijskih sloboda i više napada - BetaRS

Novinari u Srbiji dočekuju Svetski dan slobode medija uz smanjenje medijskih sloboda i više napada

Društvo | 03.05.2025 | access_time 11:00
Novinari u Srbiji dočekuju Svetski dan slobode medija uz smanjenje medijskih sloboda i više napada
AP Photo/Katie Oyan

Svetski Dan slobode medija, 3. maj, obeležava se širom sveta dok ga u Srbiji, po podacima domaćih i međunarodnih organizacija, novinari dočekuju uz pogoršanje nivoa slobode medija.

Stanje slobode medija u Srbiji ocenjuje se kao alarmantno, navedeno je u izveštaju platforme Media Freedom Rapid Response (MFRR) koji je sačinjen nakon misije podrške u Srbiji, a objavljen uoči Svetskog dana slobode medija, 3. maja.

U izveštaju se navodi da su poslednjih meseci, pritisci i napadi na medijske radnike dostigli nivoe kakvi nisu viđeni decenijama, ugrožavajući nezavisno i istraživačko novinarstvo i produbljujući dugogodišnju krizu slobode medija, prenelo je Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).

Izveštaj beleži da su pretnje eskalirale nakon studentskih protesta povodom pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, a oštar odgovor vlasti dodatno je pogoršao političke tenzije koje su se prelile na ulice i reflektovale u napadima na novinare koji izveštavaju sa terena.

Navodi se da su novinari bili izloženi fizičkim napadima, pretnjama smrću, targetiranju od strane visokih državnih zvaničnika, špijuniranju i orkestriranim kampanjama blaćenja.

Iako je Srbija na Svetskom indeksu slobode medija za 2025, formalno napredovala za dve pozicije i sada zauzima 96. mesto od 180 zemalja, predstavnik Reportera bez granica (RSF) za Evropsku uniju (EU) i Balkan Pavol Salai ocenjuje da je reč o "iluzornom napretku", jer je istovremeno zabeležen pad ukupnog indeksa slobode medija u zemlji, saopštio NUNS.

"U političkoj atmosferi dodatno polarizovanoj anti-vladinim protestima tokom 2023. i 2024. godine, novinari su često meta napada članova vladajuće elite, koje dodatno pojačavaju pojedini nacionalni TV kanali", navodi se.

U izveštaju piše da "ni političari ni državne institucije, uključujući Regulatorno telo za elektronske medije (REM), čije članove uglavnom imenuje vlast, nisu pokazali volju da poprave situaciju".

"Novinari kritični prema vlasti imaju ograničen pristup intervjuima sa njenim predstavnicima i javnim informacijama", piše u Izveštaju RSF.

Novinari, kako je navedeno, imaju sklonost ka autocenzuri, uticaj medijskih zakona još nije procenjen, a iako su propisi koji se odnose na postupanje tužilaštva i policije u slučajevima napada na novinare dali pozitivne rezultate u nekim slučajevima, pravosuđe još uvek mora da dokaže svoju nezavisnost i efikasnost u zaštiti slobode medija.

U Izveštaju je navedeno i da u su novinarke u Srbiji i dalje mete napada zbog svog rada, ali i zbog svog pola, a nacionalne televizije i provladini tabloidi često krše etičke standarde u izveštavanju o nasilju nad ženama i nacionalnim manjinama.

Kada je u pitanju bezbednost novinara i novinarki, zaključak RSF je da se oni u Srbiji i dalje ne osećaju zaštićeno.

"Sloboda medija u Srbiji nastavlja da se pogoršava", napisao je u izjavi za medije predstavnik RSF-a za EU i Balkan Paval Salai.

Kako navodi, ocena Srbije pala je za 0,92 poena (na 53,55 poena od maksimalnih 100), što predstavlja najniži rezultat za 23 godine otkako se vodi Indeks slobode medija.

"Stoga se napredak Srbije za dva mesta na listi više može pripisati padu drugih zemalja, uključujući i Kosovo", dodao je on.

Kako je naveo, Srbija i dalje zauzima pretposlednje mesto u zoni EU–Balkan, koja obuhvata 40 zemalja. Iza Srbije nalazi se samo još Kosovo.

Udruženje novinara Srbije (UNS) ocenilo je da je položaj novinara u Srbiji težak, da su medijski radnici često na meti napada i da srpsko pravosuđe nema moć da kazni ubice novinara i njihove nalogodavce.

UNS je u Proglasu povodom 3. maja, Svetskog dana slobode medija, naveo da je broj napada na novinare veći tokom 2025, u odnosu na isti period prošle godine.

"Od početka godine do danas UNS je zabeležio 51 slučaj ugrožavanja novinara, devet više nego u istom periodu prošle godine. U četiri meseca ove godine bilo je osam fizičkih napada na novinare, čak sedam više nego u istom periodu prošle godine", piše u Proglasu.

UNS je zabeležio i više slučajeva ometanja u radu nego u istom periodu prethodne godine, a zabeležena su i tri slučaja hapšenja novinara, dok takvih situacija nije bilo prošle godine.

Zatražio je da nadležni organi efikasno istraže sve pretnje novinarima i medijskim radnicima i da o rezultatima tih istraga redovno obaveštavaju medije i javnost.

To udruženje medijskih radnika ocenilo je da srpsko pravosuđe i dalje potvrđuje nemoć da kazni ubice novinara i njihove nalogodavce.

Kako navodi UNS, ekonomski položaj medijskih radnika je loš.

Teme

Novo

Dnevni evropski servis

Šta drugi čitaju

Scena

Dogodilo se

Zabava