Web Analytics
U Kući UN o izveštavanju o nasilju s oružjem nad ženama, mediji pozvani da menjaju narativ - BetaRS

U Kući UN o izveštavanju o nasilju s oružjem nad ženama, mediji pozvani da menjaju narativ

Društvo | 20.05.2025 | access_time 13:25
U Kući UN o izveštavanju o nasilju s oružjem nad ženama, mediji pozvani da menjaju narativ
Foto: Beta/Milan Ilić

U Kući UN u Beogradu danas je rečeno da mediji često umanjuju težinu nasilja nad ženama i dovode u pitanje kredibilitet žrtava, te im je preporučeno da taj narativ promene.

To je rečeno na predstavljanju regionalne analize "Kako mediji izveštavaju o nasilju nad ženama s vatrenim oružjem na Zapadnom Balkanu.

Nalaze prve analize o medijskom izveštavanju o toj tematici predstavio je Centar za kontrolu malokalibarskog i lakog oružja u Jugoistočnoj i istočnoj Evropi (SEESAC), a na skupu su predstavljene i preporuke kako bi mediji u tim situacijama trebali da rade.

Zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji Plamena Halačeva izjavila je da ta analiza skreće pažnju na dva izuzetno važna pitanja – poguban uticaj vatrenog oružja u rodno zasnovanom nasilju i ulogu medija u oblikovanju javnog mnjenja o ovoj pojavi.
 
Kazala je da "mediji često umanjuju težinu nasilja, dovode u pitanje kredibilitet žrtve, ili prikazuju postupke počinioca kao opravdane", te naglasila da "taj narativ mora da se promeni".
"U okviru naše dugoročne podrške SEESAC-u, EU ostaje posvećena sprečavanju zloupotrebe vatrenog oružja i spasavanju života – kako kroz pomoć u prikupljanju skoro 100.000 komada oružja koje su građani dobrovoljno predali, tako i kroz obezbeđivanje alata i obuke za institucije da bi delovale pre nego što bude kasno", dodala je Halačeva.

Šefica kancelarije (SEESAC) Bojana Balon navela je da je u poslednjih šest godina, u incidentima sa vatrenim oružjem na Zapadnom Balkanu, skoro 800 osoba izgubilo život,  da je više od 2.100 ranjeno, a da je više od 2.600 doživelo pretnje.

"Od ukupnog broja žena koje su izgubile život u incidentima povezanim sa vatrenim oružjem, većina njih – 107 – ubijena je u kontekstu nasilja u porodici", kazala je ona.

Prema njenim rečima, prisutnost i zloupotreba vatrenog oružja imaju ključnu ulogu u tim incidentima – "jer značajno povećavaju rizik od smrtnog ishoda".

Balon je dodala da se ozbiljnost ovog problema nedovoljno prepoznaje u javnom diskursu, što je, kako je navela, bio jedan od razloga za sprovođenje sveobuhvatne analize medijskog izveštavanja o rodno zasnovanom nasilju uz zloupotrebu vatrenog oružja.

Urednica analize i analitičarka na projektu SEESAC-a Iva Savić saopštila je da je, koristeći više od 25 indikatora, istraživački tim od 17 novinarki iz regiona analizirao  1.484 medijska izveštaja iz pet jurisdikcija Zapadnog Balkana i identifikovao najvažnije trendove.

"Među predloženim rešenjima su obuke unutar medijskih kuća, isticanje konteksta u kojem se ova vrsta nasilja javlja, kao i oslanjanje na širi krug sagovornika, uz poseban akcenat na eksperte iz nadležnih institucija i civilnog društva", kazala  je Savić.

Članica mreže Novinarke protiv nasilja prema ženama Sanja Pavlović navela je da se u više od 90 odsto članaka, mediji bave pojedinačnim incidentima, ne stavljajući ih u širi kontekst, što, kako je rekla, onemogućava javnost da prepozna učestalost, zajedničke karakteristike i uzroke te vrste nasilja.

Pavlović, koja je jedna od autorki analize, navela je da manje od 10 odsto medijskih članaka pruža bilo kakav edukativni sadržaj.

Dodatno je upozorila na zabrinjavajuće obrasce u medijskim narativima, te dodala da je prebacivanje krivice sa počinioca na žrtvu prisutno u svakom petom članku u regionu, a svaki treći opravdava nasilje pozivajući se na spoljašnje faktore.

Prema njenim rečima, pored toga što ukazuje na ključne probleme u izveštavanju, analiza nudi i niz preporuka za urednike/ce i novinare/ke koji nastoje da unaprede  rad u skladu sa javnim interesom.

Od 2002. SEESAC pruža podršku regionu u borbi protiv nedozvoljenog držanja, zloupotrebe i prometa malokalibarskog i lakog oružja za bezbedniji region.

Analiza je objavljena uz finansijsku podršku EU u sklopu projekta "Podrška unapređenju borbe protiv nedozvoljenog posedovanja, zloupotrebe i trgovine malokalibarskog i lakog oružja na Zapadnom Balkanu".

Ceo video materijal pogledajte OVDE.

Teme

Novo

Dnevni evropski servis

Šta drugi čitaju

Scena

Dogodilo se

Zabava