Kineski relejni satelit spreman da podrži globalne lunarne misije
Tehnologija
| 21.05.2025
|
access_time
12:35
Foto: China National Space Administration/Handout via Xinhua
Satelit, koji je omogućio komunikaciju Zemlje i Meseca za kinesku misiju Čang'e-6, koja je prikupila uzorke sa udaljene strane Meseca, obezbediće relejne usluge za lunarne misije Kine i drugih zemalja, saopštila je laboratorija a prenosi Sinhua.
Lansiran u martu prošle godine, Ćuećiao-2, poznat i kao Most svraka 2, opremljen je sa tri naučna instrumenta – ekstremno-ultraljubičastom kamerom, dvodimenzionalnim imidžerom za energetski neutralne atome sa kodiranjem, i eksperimentalnim sistemom za interferometriju sa veoma dugom bazom (VLBI) u sistemu Zemlja-Mesec.
Prema navodima laboratorije, satelit se stabilno nalazi u orbiti već 14 meseci, tokom kojih obavlja naučne zadatke kao što su snimanje velikih razmera plazme i slojeva magnetosfere Zemlje, kao i VLBI eksperimenti u sistemu Zemlja-Mesec.
Ekstremno-ultraljubičasta kamera sa satelita zabeležila je prvu globalnu sliku jonosfere na talasnoj dužini od 83,4 nanometra, pružajući ključne podatke za proučavanje uticaja Sunčeve aktivnosti na plazmasferu.
Sistem za VLBI eksperimente sa satelita, u koordinaciji sa šangajskim radio-teleskopom prečnika 65 metara, proširio je opservacionu bazu na 380.000 kilometara i uspešno posmatrao ciljeve iz dubokog svemira poput radio-izvora A00235 i orbitera misije Čang'e-6.
Ćuećiao-2 je spreman da odigra ključnu ulogu u budućim kineskim misijama Čang'e-7 i Čang'e-8.
Kina planira da lansira misiju Čang'e-7 oko 2026. godine kako bi istražila životnu sredinu i resurse južnog pola Meseca. Misija Čang'e-8, planirana oko 2028, izvešće eksperimente za in-situ korišćenje lunarnih resursa.
Teme
Tehnologija
Novo
Dnevni evropski servis
Šta drugi čitaju
Zabava
Na današnji dan 21. maj
pre 9 sati
U slikama
Trka bikova u Pakistanu
pre 8 sati