RERI i stanovnici Velikog Krivelja podneli prijavu za privredni prestup protiv Ziđin kopera
"Stanovnici Velikog Krivelja gotovo deset godina čekaju na donošenje prostornog plana i kolektivno preseljenje i neprestano se suočavaju sa nezakonitim aktivnostima Ziđin kopera koji je, ovoga puta, odlučio da ne čeka dozvole i odobrenja da započne sa eksploatacijom u neposrednoj blizini njihovih kuća", navedeno je u saopštenju.
Dodaje se da, iako je osnovno javno tužilaštvo u Zaječaru pre šest dana podnelo optužni predlog protiv kompanije, iskustvo upozorava da sudski postupci konstantno rezultiraju kaznama, manjim o zakonom propisanih.
Borski region je, kako je navedeno, već godinama primer onoga što specijalni izvestioci Ujedinjenih nacija nazivaju "žranom zonom", a to je područje koje je izuzetno kontaminirano i u kojem marginalizovane grupe snose nesrazmerno veliki teret, a gde je onemogućeno uživanje osnovnih ljudskih prava.
Ističe se da usled intenziviranja rudarskih aktivnosti Ziđin kopera, koje se često sprovode bez planskog osnova i potrebnih dozvola, očekuju masovna preseljenja stanovništva.
Iz nacrta Prostornog plana Srbije 2021-2035 vidi se, kako je navedeno da Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture očekuje da će se stanovništvo u Borskoj oblasti prepoloviti do 2035. godine.
Dodaje se da selo Krivelj (oko 400 domaćinstava), mora da bude izmešteno na novu lokaciju, međutim, na donošenje Prostornog plana posebne namene Borsko-majdanpečkog rudarskog basena koji bi omogućio modalitete za kolektivno preseljenje i uticaje budućeg rudnika, čekaju od 2015. godine.
"Dok čekamo preseljenje, Ziđin nelegalno proširuje kop u blizini naših kuća", rekla je Jasna Tomić, koja živi u neposrednoj blizini kopa Veliki Krivelj i dodala da kompanija inicira pojedinačni otkup i vrši pritisak na meštane.
Istkla je da ukoliko "njihova zajednica ne bude preseljena zajedno, izgubiće tradiciju, kulturu i vekovno nasleđe, jednom rečju identitet".
Advokatica RERI-ja Ljubica Vukčević rekla je da je kompanija od 2021. godine do danas pet puta osuđivana zbog izvođenja rudarskih radova bez dozvole, i to samo na eksploatacionom polju u Velikom Krivelju, a da i dalje nezakonito eksploatiše resurse i eksploatacijom ugrožava životnu sredinu.
"Zbog toga smatramo da je trenutno jedina mogućnost da se spreči veća šteta ukinuti eksploataciono polje, što smo zajedno sa stanovnicima sela Krivelj i zahtevali od Ministarstva rudarstva i energetike", navela je Vukčević.
Prema rečima Milana Ćosića stanovnici Krivelja neprestano osećaju podrhtavanje tla usled miniranja i prolaska teških vozila i mašina kroz selo, koje podižu prašinu.