Sinhua: Poseta Si Đinpinga jača kinesko-centralnoazijsku zajednicu sa zajedničkom budućnošću
* Na poziv kazahstanskog predsednika Kasim-Žomarta Tokajeva, kineski predsednik Si Đinping prisustvuje drugom samitu Kina-Centralna Azija, koji se održava u Astani od 16. do 18. juna.
* Pre više od 2.100 godina, putovanje u zapadne regione Džanga Ćijana, izaslanika dinastije Han, dovelo je do prijateljske razmene između Kine i Centralne Azije. Kina je do sada uspostavila sveobuhvatna strateška partnerstva, potpisala dokumente o saradnji u sklopu Inicijative "Pojas i put" i implementirala viziju izgradnje zajednice sa zajedničkom budućnošću na bilateralnom nivou, sa svih pet zemalja Centralne Azije.
* Prema podacima kineske Uprave carina, trgovina između Kine i Centralne Azije dostigla je 94,8 milijardi američkih dolara u 2024. godini, što predstavlja rekordno povećanje od 5,4 milijarde dolara u odnosu na prethodnu godinu.
* Osnivanjem kineskih kulturnih centara i Konfucijevih instituta, kineska jezička groznica i "kineska groznica" se zahuktavaju u zemljama Centralne Azije, dovodeći sve više mladih na studije u Kinu.
Kina i centralnoazijske države su vekovima imale bliske veze, oličene u uzajamnom učenju i razmeni i podstaknute dubokom istorijskom povezanošću, snažnom javnom podrškom i jakim praktičnim potrebama, navodi agencija Sinhua.
Pre dve godine, prvi samit Kina-Centralna Azija održan je u Sijanu, glavnom gradu severozapadne kineske provincije Šansi. Od tada je saradnja Kine i zemalja Centralne Azije proizvela još opipljivije i plodonosnije rezultate.
Na poziv kazahstanskog predsednika Kasim-Žomarta Tokajeva, kineski predsednik Si Đinping prisustvuje drugom samitu Kine i Centralne Azije, koji se održava od 16. do 18. juna u Astani, glavnom gradu Kazahstana. Očekuje se da će samit odvesti šest zemalja na novo putovanje ka izgradnji bliže zajednice Kine i Centralne Azije sa zajedničkom budućnošću.
RASTUĆE PARTNERSTVO
Pre više od 2.100 godina, putovanje u zapadne regione Džang Ćijana, izaslanika dinastije Han, dovelo je do prijateljske razmene između Kine i Centralne Azije. Nasleđe drevnog "Puta svile" danas je evoluiralo i steklo dublji značaj.
Predsednik Si je u Kazahstanu 2013. prvi put predložio inicijativu za zajedničku izgradnju Ekonomskog pojasa Puta svile, ključne komponente Inicijative "Pojas i put".
Pokretanjem mehanizma Kina-Centralna Azija i redovnog mehanizma za sastanke ministara spoljnih poslova Kine i Centralne Azije 2020. godine, saradnja je produbljena u svim sektorima.
U januaru 2022. Si je predsedavao virtuelnim samitom povodom 30. godišnjice diplomatskih odnosa Kine i zemalja Centralne Azije. Tokom samita, strane su predložile nadogradnju mehanizma Kina-Centralna Azija na nivo šefova država.
Štaviše, odluka o uspostavljanju mehanizma za sastanke šefova država Kine i zemalja Centralne Azije objavljena je na prvom samitu Kina-Centralna Azija, održanom u maju 2023. godine.
Produbljivanje saradnje Kine i Centralne Azije u skladu je sa preovlađujućim trendom u svetu i očekivanjima naroda, rekao je Si na banketu dobrodošlice za lidere centralnoazijskih zemalja koji prisustvuju samitu u Sijanu, glavnom gradu provincije Šansi.
Uz nadogradnju sveobuhvatnog i višestrukog okvira, efikasni ministarski mehanizmi sada pružaju podršku saradnji u trgovini, investicijama, poljoprivredi, carini, javnoj bezbednosti i drugim oblastima.
Kina je do sada uspostavila sveobuhvatna strateška partnerstva, potpisala dokumente o saradnji u sklopu Inicijative "Pojas i put" i implementirala viziju izgradnje zajednice sa zajedničkom budućnošću na bilateralnom nivou, sa svih pet zemalja Centralne Azije.
Ismail Dairov, direktor kirgistanskog istraživačkog centra Regionalni planinski centar Centralne Azije, ukazao je da Centralna Azija i Kina dele hiljadugodišnju istoriju razmene. Danas, u okviru Inicijative "Pojas i put", obe strane jačaju veze i saradnju tempom bez presedana, rekao je Dairov.
KA MODERNIZACIJI
Radovi na izgradnji tri ključna kontrolna tunela na kirgistanskoj deonici pruge Kina-Kirgistan-Uzbekistan počeli su 29. aprila. Ta železnica je kultni projekat Inicijative "Pojas i put", koji podržavaju lideri sve tri države, simbolizujući zajedničke napore na jačanju povezanosti i prosperiteta u regionu.
Kirgistanski politikolog Kubaničbek Tabaldijev nazvao je taj potez "velikim dostignućem bilateralnih odnosa Kine i Centralne Azije", koje će aktuelne projekte odvesti u novu fazu i "doneti koristi i sa ekonomske i sa političke tačke gledišta".
Tokom uvodnog obraćanja na prvom samitu Kina-Centralna Azija, Si je rekao da je "svetu potrebna međusobno povezana Centralna Azija". Od tada, dve strane su istraživale dalje mogućnosti saradnje kako bi unapredile razvoj infrastrukture za besprekornu i efikasnu povezanost.
Postignut je veliki napredak: teretni vozovi iz Centralne Azije redovno saobraćaju u Kini - zvanični podaci železnice pokazuju da je u prva četiri meseca 2025. godine obavljeno 4.725 putovanja - 21 odsto više u odnosu na prethodnu godinu, terminal Kazahstan-Sijan zvanično je otvoren u februaru 2024. i trenutno radi na visokom nivou kvaliteta, dok izgradnja Transkaspijskog međunarodnog transportnog koridora beleži stabilan napredak.
Nove logističke rute, uključujući železničke, drumske i vazdušne, sada transportuju kineske uređaje, robu široke potrošnje i električna vozila u Centralnu Aziju, dok visokokvalitetni proizvodi iz Centralne Azije, kao što su đubriva, pamuk, govedina i ovčetina, stižu u Kinu brže nego ikada.
Uz transportne i logističke mreže, saradnja se širi i na poljoprivredu, IT, čistu energiju i prekograničnu elektronsku trgovinu, podržavajući industrijsku nadogradnju i bolji život.
Prema podacima kineske Uprave carina, trgovina između Kine i Centralne Azije dostigla je 94,8 milijardi američkih dolara u 2024. godini, što predstavlja rekordno povećanje od 5,4 milijarde dolara u odnosu na prethodnu godinu.
Jačanje regionalne povezanosti ne promoviše samo ekonomsku integraciju, već takođe produbljuje razmenu i razumevanje među civilizacijama, postavljajući čvrste temelje za regionalnu stabilnost i razvoj, rekao je Zajnidin Kurmanov, potpredsednik Diplomatske akademije Kirgistana i bivši predsednik parlamenta Kirgizije.
BLIŽA SRCA
Od saradnje u turizmu do saradnje u stručnom obrazovanju, od kulturne razmene do arheološke saradnje, ljudi Kine i Centralne Azije se zbližavaju kroz dubinske i trajne dijaloge na svim nivoima, kao i uz uzajamno učenje između civilizacija.
Nedavno je turistički voz realizovao prvo kulturno putovanje između kineskog Sijana i kazahstanskog Almatija. Specijalne železničke usluge za kulturni turizam u Centralnoj Aziji spadaju u niz programa za jačanje dijaloga između civilizacija, koje je predsednik Si promovisao na prvom samitu Kine i Centralne Azije.
Ova godina je godina kineskog turizma u Kazahstanu i uzbekistanska godina turizma u Kini. Sve više kineskih turista uživa u pogodnostima koje pružaju sporazumi o bezviznom režimu između Kine i zemalja Centralne Azije, uključujući Kazahstan i Uzbekistan. Kineski primorski gradovi su takođe postali česta odredišta posetilaca iz Centralne Azije.
Kina i zemlje Centralne Azije takođe aktivno promovišu programe saradnje u stručnom obrazovanju. Radionica Luban, koja radi u Tadžikistanu duže od dve godine, pokrenuta je i u Kazahstanu, Kirgistanu i Uzbekistanu radi kultivisanja budućih talenata u tehničkim naukama i pružanja mogućnosti mladima iz Centralne Azije.
Mirlan Činibajev, rektor Kirgistanskog državnog tehničkog univerziteta koji vodi radionicu rekao je da oni obučavaju inženjere u okviru projekta "Radionica Luban" i dodao "nije reč samo o obrazovanju, već i o kulturnoj razmeni".
Osnivanjem kineskih kulturnih centara i Konfucijevih instituta, kineska jezička groznica i "kineska groznica" se zahuktavaju u zemljama Centralne Azije, dovodeći sve više mladih na studije u Kinu.
Inovator Jagši Ajanov iz Turkmenistana, koji sa svojim kineskim prijateljima vodi kompaniju u Sijanu, rekao je da je ta firma 2024. pružila razne vrste usluga u vezi sa studiranjem za više od 800 osoba koje žele da dođu u Kinu, a većina ih je iz Centralne Azije.
"Posle prvog samita Kina-Centralna Azija, jasno možemo da vidimo da su studenti iz Centralne Azije pokazali veću spremnost da studiraju u Kini jer Kina znači više mogućnosti i bolje izglede za zapošljavanje", rekao je Ajanov.
Ruslan Kenžajev, zamenik glavnog urednika vodećeg uzbekistanskog lista, rekao je da su zemlje Centralne Azije i Kina razvili model održive saradnje zasnovan na uzajamnom poštovanju i zajedničkim vizijama, kroz produbljivanje ekonomske saradnje, promovisanje infrastrukturnog razvoja i unapređenje tehnologije i međuljudske razmene.
(video reporter: Džao Jingbo, video montažeri: Vu Jao, Džao Sjaoćing, Liu Sjaorui)