N1: EK donela odluku o projektu 'Jadar' bez obrazloženja zbog poverljivosti poslovne informacije
Zelena Srbija
| 03.07.2025
|
access_time
14:35
Ta odluka je, kako je naveo, pravni tim koji se bavi zaštitom životne sredine Grin ligal impakt (Green legal impact) doneta bez obrazloženja, što je obaveza EK prema "Ugovoru o funkcionisanju Evropske unije".
EK je nedavno svrstala projekat Jadar kao strateški projekat van EU, a potencijalni rudnik litijuma i bora kompanije Rio tinto je jedan od 13 koji se odnosi na strateške sirovine.
Na pitanje N1 zašto EU nije obrazložila odluke o proglašenju 47 strateških projekata unutar EU i 13 van EU iz EK su odgovorili da "detaljna procena ispunjavanja kriterijuma Zakona o kritičnim sirovinama (CRMA), čiji je cilj smanjenje zavisnosti EU od uvoza kritičnih sirovina, posebno iz Kine "nije objavljena radi očuvanja poverljivih poslovnih informacija, ali su dostavljene na adrese, navedene u Odlukama".
Na pitanje kako će se smanjiti uticaj Kine ako je jedan od glavnih akcionara Rio tinta kineska državna kompanija, iz EK su odgovorili "da EU podržava projekat 'Jadar' jer pomaže u obezbeđivanju stabilnog snabdevanja litijumom, ključnim materijalom za zelene i digitalne tehnologije".
"Projekat se pažljivo razmatra kako bi se osiguralo da ispunjava ciljeve EU u pogledu diverzifikacije uvoza i jačanja ekonomske otpornosti. Ako bude uspešan, 'Jadar' bi mogao da obezbedi značajan deo potreba EU za litijumom, a istovremeno da podstakne srpsku ekonomiju, stvaranjem radnih mesta i razvojem sektora baterija i električnih vozila", navedeno je u odgovoru.
Dodaje se da je "ova saradnja osmišljena da donese investicije, veštine i rast u Srbiju, uz istovremeno osiguravanje da EU ima pouzdan pristup važnim sirovinama iz različitih izvora".
Na ptanje da li je EU svesna odgovornosti u stvaranju sukoba u Srbiji zbog plana otvaranja rudnika jer se većina građana i naučne zajednice protivi, a Vlada Srbije se ponaša kao lobista kompanije Rio tinto, iz EK su odgovorili da su svesni "velike zabrinutosti oko rudarstva litijuma u Srbiji, uključujući projekat 'Jadar'".
"Navedeni projekti ostaju predmet procene uticaja na životnu sredinu i zahteva za javne konsultacije, u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom. Kako je navedeno u članu 6. Zakona o upravljanju resursima, projekat mora biti sproveden na održiv način, uz pažljivo praćenje i minimiziranje uticaja na životnu sredinu i društvo, poštovanje ljudskih prava i radnih prava, smisleno angažovanje lokalnih zajednica i transparentne poslovne prakse radi sprečavanja korupcije", stoji u odgovoru.
Odgovarajući na pitanje na osnovu čega EK smatra da Srbija može da sprovede projekat kao što je rudnik litijuma kada EK godinama u izveštajima o napredovanju Srbije u evropskim integracijama ukazuje da je nedovoljna vladavina prava, iz EK su rekli da "strateško partnerstvo o sirovinama, baterijama i električnim vozilima ne menja pristup EU vladavini prava, demokratiji, niti tempu pristupanja Srbije EU".
"Partnerstvo se fokusira na privlačenje investicija za podršku ekonomskom rastu, zelenoj tranziciji i stvaranju radnih mesta. Takođe obavezuje Srbiju i EU na društveno odgovorno rudarstvo i visoke ekološke, socijalne i upravljačke standarde tokom celog procesa rudarstva", odgovorili su iz EK.