Mediji u BiH: Kako Srbija preuzima dominaciju u televizijskom prostoru
Ta TV-kuća, ogranak svetske televizije sa sedištem u Kataru, danas je emitovala poslednje vesti, a samo iz sarajevske centrale oko dve stotine ljudi će ostati bez posla.
Portal Raport dalje navodi da u BiH deluju kao regionalne N1 i dve tek pokrenute kuće - Juronjuz i Njuzmaks.
"Sve ove televizije imaju ili su imale ogromne budžete, skoro neograničene finansijske kapacitete kojima privlače novinare i voditelje i kreiraju 'kvalitetan' sadržaj kojim onda privlače gledaoce", piše u tekstu.
Zanimljivim ocenjuju to da se već neko vreme spekuliše o gašenju televizije N1, a posebno otkad je Junajted Grupa prodala Telekomu Srbije kablovskog operatera SBB.
Gašenje televizije N1 što je "izvesno i faktički dogovoreno" - piše Raport pozivajući se na neimenovane izvore, značilo bi da će u BiH ostati da deluju samo Juronjuz i Njuzmaks.
"Zabrinjavajuće je da obe te televizije imaju istog vlasnika – m:ts, odnosno Telekom Srbije. Tačnije - Telekom Srbija je vlasnik franšize. Vidi se to i po tome što ni (predsednik Srbije) Aleksandar Vučić, a ni (predsednik RS) Milorad Dodik nemaju problem s gostovanjem na ovim televizijama", piše u tekstu.
Gašenjem Al Džazire Balkans i eventualnim zatvaranjem televizije N1 koje su imale "kakav-takav probosanski narativ", ocenjuje Raport, dominaciju u medijskom prostoru, uz ogromne budžete, mogu lako preuzeti one televizije čiji je kapital u Beogradu.
"U međuvremenu, politika iz RS čini sve da se uništi javni državni servis (BHRT), a ono što je dodatno zabrinjavajuće jeste da do sada nije bilo sluha ni da se domaće komercijalne televizije pomognu tako da posluju normalno. Stvar postaje problematičnija kada se zna da su pojedine domaće televizijske kuće prava prodaje svog programa prodale Telekomu Srbija", navodi se u tekstu.
Raport ocenjuje da je problem u BH Telekomu koji deluje potpuno drugačije nego Telekom Srbija.
"Srpske komercijalne televizije, koje Vučićev režim oceni kao važne, od Telekoma Srbija naplaćuju svoje uvršćenje na listu kanala kablovskog operatera. Cena se određuje po broju korisnika, odnosno po broju pretplatnika. Time srpske televizije dobijaju ozbiljan budžet za stabilno poslovanje i razvijanje programa", stoji u tekstu.
Na drugoj strani, domaće televizije u BiH ne dobijaju ništa od toga što su u programskoj šemi Moje TV.
"Nekoliko domaćih TV kuća (a nema ih mnogo), već godinama je u pregovorima sa BH Telekomom kako bi se ovaj problem rešio i kako bi dobile mogućnost konkurisanja srbijanskim i drugim regionalnim televizijama, koje u BiH šire svoj uticaj rapidno i agresivno. Međutim, dogovora do sada nema", piše u tekstu.
Ukazuje se da BH Telekom "nije pokazao ni agilnost u tome da smanji uticaj televizija iz Srbije".