Kina pokrenula prve osnovne studije o AI u obrazovanju kako bi rešila nedostatak nastavnika
Univerzitet za normalno obrazovanje u Pekingu (Beijing Normal University – BNU) pokrenuo je prvi osnovni studijski program u Kini posvećen veštačkoj inteligenciji (AI) u brazovanju, sa ciljem da reši kritičan nedostatak specijalizovanih nastavnika u ovoj oblasti.
Ova inicijativa je u skladu sa vladinim direktivama za unapređenje obrazovanja o AI u osnovnim i srednjim školama širom zemlje, izvestio je 9. jula dnevni list Nauka i tehnologija (Science and Technology Daily), prenosi Sinhua.
Krajem 2024. godine Ministarstvo obrazovanja izdalo je direktivu kojom se poziva na mere za unapređenje obrazovanja o AI u osnovnim i srednjim školama.
Ove godine, gradske vlasti Pekinga predstavile su posebni plan za obrazovanje o AI za period 2025–2027, kojim se traži uspostavljanje redovnih nastavnih sistema i standardizovanih nastavnih planova i programa.
"Nedostatak kvalifikovanih instruktora i manjak specijalizovanih obuka ostaju glavne prepreke", rekao je zvaničnik sa Fakulteta za obrazovanje BNU-a, dodajući da je osnovna misija programa obuka nastavnika koji su osposobljeni i za napredne tehničke veštine iz AI i imaju snažnu pedagošku stručnost.
"Koristimo naše jedinstvene interdisciplinarne prednosti kako bismo negovali talente koji podržavaju strateški razvoj zemlje ka inteligentnom obrazovanju", rekao je zvaničnik.
Za razliku od isključivo tehničkih studija o AI, BNU-ov program za obrazovanje o AI integriše dva ključna toka znanja. Nastavni plan kombinuje modul o AI tehnologijama - koji pokriva generativnu AI, mašinsko učenje, obradu prirodnog jezika i rudarenje obrazovnih podataka - sa osnovama nauke o obrazovanju, uključujući teoriju učenja, psihologiju, dizajn nastavnih planova i ocenjivanje.
Program takođe planira da uvede praktične inovacione kurseve, kao što je primena AI tehnologija u obrazovanju.
Pored toga, obavezni predmeti pokrivaju teme kao što su etika u AI i bezbednost podataka, usađujući studentima osnovnu filozofiju "tehnologija u službi obrazovanja", navodi se na BNU-u.
Osim teorije, program razvija praktične veštine kroz jedinstveni model zajedničke obuke "univerzitet-preduzeće-škola", koji studentima omogućava da se uključe u realna nastavna okruženja i tehničke razvojne projekte.
Karijerne perspektive u oblasti obrazovanja o AI su široke, a diplomci su dobro pripremljeni da postanu nastavnici AI-a ili informacionih tehnologija, čime mogu doprineti digitalnoj transformaciji osnovnih i srednjih škola.
Sve brže rastući sektor obrazovne tehnologije takođe zahteva njihovu stručnost za razvoj i unapređenje platformi za učenje pokretanih AI-jem i nastavnih kurseva. Dalje mogućnosti karijere uključuju akademska istraživanja, obrazovno upravljanje i oblikovanje politika obrazovanja o AI, navodi Fakultet za obrazovanje BNU-a.
"Napredak u AI-u menja društvo neviđenom brzinom i duboko transformiše obrazovanje", rekao je Ju Šengćuen, izvršni direktor Centra za napredne inovacije u obrazovanju budućnosti na BNU-u.
"Razvijanje ‘digitalnih građana’ osposobljenih za ovu novu realnost sada je centralni obrazovni zadatak", dodao je Ju.
Centar je ranije sarađivao s kineskim tehnološkim gigantom Tencentom na razvoju sveobuhvatnog okvira znanja o AI i nastavnog plana koji obuhvata osnovne, srednje i visoke škole, rekao je Ju.