Britanska ministarka finansija ukida bankarske propise da bi povećala investicije, čak i rizične
Ekonomija
| Izvor: Beta-AP
| 15.07.2025
|
access_time
17:25
Vlada pokušava da povrati ekonomsku inicijativu posle burnih nedelja skupih preokreta i objavljivanja podataka koji pokazuju da je britanska privreda u recesili, dva uzastopna meseca.
Rivs je najavila plan za "ublažavanje" nekih propisa uvedenih posle globalne finansijske krize 2008. godine, koju je izazvalo rizično kreditiranje. To uključuje reforme pravila "ograđivanja" donetih radi razdvajanja aktivnosti banaka na malo - s individualnim klijentima, i investicionog bankarstva, kao i reviziju količine kapitala koju banke moraju da imaju.
Ona je rekla da je to najširi skup reformi finansijskih usluga za više od decenije.
"Fundamentalno reformišemo regulatorni sistem, oslobađajući firme da preuzimaju rizike i pokreću rast", rekla je Rivs.
Rivs će u godišnjem govoru predstaviti promene finansijskim gigantima u Londonu, saopštilo je Ministarstvo finansija, gde će istaći da su finansijske usluge "u srcu vladine misije za rast... s 'domino-efektom' koji će podstaći investicije u sve sektore naše privrede i ubaciti funte u džepove radnih ljudi".
Ministarstvo finansija je najavilo da će Rivs "pozdraviti trenutni uticaj" na potencijalne kupce kuća novih smernica Banke Engleske, koje dozvoljavaju hipotekarnim zajmodavcima da pozajmljuju novac i do iznosa 4,5 puta većeg od prihoda kupaca.
Laburistička partija, s levog centra, postigla je ubedljivu pobedu na izborima u julu 2024. godine, ali se od tada muči da ispuni obećanje o podsticanju rasta privrede.
Napori da se smiri tržište i demonstrira fiskalna opreznost pokazali su se nepopularnim među biračima. Odluka o ukidanju zimskih subvencija za grejanje miliona kuća i stanova penzionera, objavljena ubrzo posle izbora, poništena je prošlog meseca. Ranije ovog meseca, vlada je odustala od planiranog smanjenja socijalne pomoći zbog negodovanja svojih, laburističkih poslanika.
Ovi zaokreti su za nekoliko milijardi funti smanjili buduće prihode Ministarstva finansija, povećavajući verovatnoću povećanja poreza na jesen. Ali vlada se sama "zafarbala u ćošak" isključivanjem povećanja poreza na promet, ili poreza na dohodak zaposlenih.
Pitanja o budućnosti Rivs su se pojavila ovog meseca kada je u suzama bila u Donjem domu Parlamenta, tokom nedeljne sesije pitanja za premijera. Ministarstvo finansija je saopštilo da ona nije plakala zbog svog posla, već zbog "nekih ličnih problema".
Na prizor suza ministarke Rivs odmah je povećana cena državnog zaduživanja, ali se smanjila kada je premijer Kir Starmer u potpunosti podržao rad te svoje ministarke.