Si Đinping: Kinesko-evropski odnosi se nalaze na novoj istorijskoj tački
Politika
| Izvor: Beta
| 24.07.2025
|
access_time
09:35
Si se u Pekingu sastao sa predsednicima Evropske komisije Ursulom fon der Lajen i Evropskog saveta Antoniom Koštom, prenosi Kineska medijska grupa (CMG).
"Suočeni sa ubrzanim promenama u svetu, neviđenim u jednom veku i turbulentnim i isprepletenim međunarodnim okolnostima, lideri Kine i EU će morati ponovo da pokažu viziju i odgovornost, kao i da naprave ispravan strateški izbor koji odgovara očekivanjima naroda, ali i koji može izdržati testove istorije", rekao je on.
Dodaje se da je kineski predsednik izneo tri predloga za budućnost razvoje te zemlje i EU, koji se odnose na međusobno poštovanje i saradnju.
Prvi predlog podrazumeva učvršćivanje partnerskih odnosa, drugi promovisanje otvorenu saradnju i razumno rešavanje nesuglasica, a treći insistiranje na multilateralizmu i poštovanje međunarodnog poretka.
Si je dodao da su Kina i EU konstruktivne snage koje promovišu multilateralizam i otvorenu saradnju, a da će dve strane "u sve ozbiljnijoj i složenijoj međunarodnoj situaciji sve više morati da ojačaju komunikaciju, unaprede međusobno poverenje i prodube saradnju".
"Stabilni i zdravi odnosi Kine i EU mogu pružiti svetu više stabilnosti i sigurnosti", rekao je on i dodao da su dve strane važne snage na međunarodnoj sceni.
Teme
Politika
Dnevni evropski servis
Novo
Društvo
Šta drugi čitaju
Ekonomija
Sportovi na vodi
Zelena Srbija
IT
Izrael lansirao još jedan špijunski satelit
pre 23 sata